w , ,

PŁACZĘPŁACZĘ WTFWTF

500 plus. Ogromne zmiany w wypłatach od 2022. Znamy szczegóły

Program Rodzina 500 Plus czeka prawdziwa rewolucja. Zmiany będą największe od momentu wprowadzenia świadczenia w życie. Co się zmieni?

zmiany 500 plus zawieszone od 2021 co dalej z 500 plus 2021 wnioski maląg

Program Rodzina 500 Plus istnieje już kilka lat, dlatego rząd postanowił dokonać prawdziwej rewolucji i zmienić zasady wypłacania świadczenia. Kogo dotkną zmiany i czy rodzice są zagrożeni utratą świadczenia? Znamy już pełną listę zmian. Ustawa jest już w Sejmie.

Zmiany 500 plus. Co nowego od 2022 roku?

Choć 500 plus nie stało się demograficznym sukcesem rządu (Polska notuje historyczny spadek dzietności), to póki co nie ma informacji, aby program był zagrożony. Od 2022 roku pojawi się za to szereg modyfikacji i nowości.

Od nowego roku rząd przechodzi na składanie wniosków tylko i wyłącznie drogą elektroniczną. Zmiana ta dotknie na pewno tych, którzy nie mają komputera w domu lub nie potrafią samodzielnie takich dokumentów złożyć.

Dodatkowo obsługę wypłat przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rząd już pracuje nad zmianami, a ustawa jest już gotowa. Czytamy w niej, że są główne trzy obszary zmian. To kolejno:

  • zmiana organu obsługującego 500 plus. Środki będą wypłacane nie przez samorządy, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych;
  • zmiana formy składania wniosku. Od 2022 roku trzeba będzie to zrobić tylko przez internet;
  • zmiana sposobu wypłaty świadczenia wychowawczego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w miejsce samorządów

Wypłatą świadczenia 500 plus obecnie zajmuje się lokalny samorząd. To najczęściej wójt, burmistrz lub prezydenci miast. Tu również wiele się zmieni, bo od 2022 roku za przelewy będzie odpowiedzialny Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Również ta instytucja będzie analizowała, czy świadczenie się należy, czy też nie. Jakie będą tego konsekwencje? ZUS będzie:

  • prowadzić wszystkie postępowania w sprawie ustalania praw do wypłaty świadczenia;
  • przyznawać, ale też wypłacać świadczenie wychowawcze na konto opiekunów;
  • egzekwować zwrot ewentualnie nienależnie pobranego świadczenia, gdyby zaszła tego typu sytuacja.

Wniosek o 500 plus tylko i wyłącznie przez internet

Od nowego roku wiele zmieni się dla osób, które nie bardzo potrafią obsłużyć urządzenia takie jak komputer osobisty. Wniosek o 500 plus będzie można składać tylko i wyłącznie drogą elektroniczną. Do tej pory można wniosek wysłać pocztą do właściwego organu lub też zanieść go osobiście. Można było również zrobić to za pomocą banku lub Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Rząd chce zrezygnować z niektórych tych opcji. Wnioski wraz z ewentualnymi załącznikami będą mogły być składane w postaci elektronicznej za pomocą:

  • PUE Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
  • systemu teleinformatycznego banków, w którym mamy konto, oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych świadczących usługi dostępu do konta przez internet;
  • systemu teleinformatycznego utworzonego przez właściwe ministerstwo;
  • Portal EMPATIA.

W tej chwili nie ma w ustawie o 500 plus żadnych zapisów, które mówią o sposobie wypłaty świadczenia. W nowej ustawie obowiązującej od 2022 roku już taka informacja będzie. 500 plus będzie wypłacane tylko i wyłącznie w formie przelewu na konto wnioskodawcy.

polski ład ryczałt składka zdrowotna od kiedy kwota wolna od podatku kalkulator jednoosobowa działalność

Polityk PiS ujawnia smutną prawdę o Polskim Ładzie. Chodzi o podatki

horban unikanie szczepień kostnice śmierć fala zgonów na covid koronawirus doradca premiera

Prof. Horban o unikających szczepionki. „Kostnice są przygotowane”