w ,

Rewolucja w programie 500 Plus! Niektórzy mogą już nie otrzymać pieniędzy

W popularnym programie Rodzina 500 Plus szykują się rewolucyjne zmiany. Warto o nich wiedzieć, jeśli nie chcemy stracić zasiłku.

500 plus rewolucyjne zmiany utrata swiadczenia wnioski od 2022

Do tej pory politycy informowali, że w programie 500+ nie zajdą żadne zasadnicze zmiany. Dziś mówi się już coś innego i wygląda na to, że dla wielu pobierających zasiłek będzie to rewolucja. Niektórzy mogą mieć problemy z otrzymaniem pieniędzy.

Rodzina 500 Plus. Trzy spore zmiany w świadczeniu

Pierwsze informacje o planowanych zmianach w programie Rodzina 500 Plus usłyszeliśmy przy okazji prezentacji założeń Polskiego Nowego Ładu. Nie wiadomo było jednak, jak duże będą to zmiany. Choć początkowo zaprzeczano tym doniesieniom, dziś już wiemy, że wszystkie plotki się potwierdziły.

Pierwsza poważna zmiana dotyczy wniosków o 500 Plus. Zaczynając od stycznia 2022 roku nie będzie już możliwości składania wniosku o świadczenie tradycyjną metodą. Oznacza to, że do wyboru pozostanie jedynie złożenie wniosku on-line przez portal Emp@tia, Platformę Usług Elektronicznych PUE lub przez bank, w którym mamy konto.

To nie koniec zmian. Za wypłatę świadczeń 500 Plus będzie odpowiedzialny Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dlatego wszystkie wnioski od 2022 roku będziemy musieli składać właśnie do tej instytucji.

Po trzecie koniec z gotówką. Od teraz 500 Plus będzie wypłacane tylko i wyłącznie na konto bankowe. Oznacza to, że rodzic nie otrzyma już zapomogi w kasie urzędu gminy. Nie otrzyma jej też za pomocą przekazu pocztowego.

Ministerstwo rodziny wyjaśnia

Dziennikarze portalu Fakt24.pl, którzy ujawnili informacje o zmianach, zapytali o to bezpośrednio minister rodziny Marlenę Maląg.

Będzie to wyglądało następująco: samorządy dokończą edycję programu, która zaczyna się 1 czerwca br. i zakończy 31 maja 2022 r. (rodzice będą jeszcze mieli wybór, czy chcą wniosek złożyć elektronicznie, czy w wersji papierowej — red.). ZUS zacznie przyjmowanie wniosków (wyłącznie przez Internet), o świadczenie w ramach Programu Rodzina 500+ najpierw na nowo narodzone dzieci, a od 1 lutego 2022 r. już na każde dziecko. Świadczenie w ramach Programu Rodzina 500+ od przyszłego roku będzie także wypłacane tylko na konto.

Wiele osób nie będzie zadowolonych z proponowanych przez resort zmian. Wydaje się, że osoby, które nie korzystają z komputerów i nie są na bieżąco z nowymi technologiami, mogą mieć problem z otrzymaniem pieniędzy. Tego też się najbardziej obawiają.

POLECAMY:
500 plus będzie odbierane? Szczere słowa polityka PiS

Warto wspomnieć, że spore grono rodziców i opiekunów prawnych nie posiada nawet profilu zaufanego w banku. Oni nie będą w stanie złożyć wniosku. Rząd wsłuchuje się jednak w głosy rodziców i za pomocą mobilnych punktów informacyjnych będzie pomagał w składaniu dokumentów tym, którzy nie będą w stanie zrobić tego samodzielnie.

rząd szczepienia obowiązkowa kwarantanna wariant delta kaczyński przymusowe szczepienia

Szczepienia. Żarty się skończyły! „Jeśli nie pomogą zachęty i prośby, to…”

jasnowidz krzysztof jackowski najnowsze youtube upadek pis kaczynski utrata większości w sejmie

Wizja Krzysztofa Jackowskiego zaczyna się sprawdzać! „Pamiętacie, jak mówiłem…”