Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, aktualna sytuacja epidemiczna w Polsce jest bardzo zła. Najbardziej martwi go wysoka liczba zgonów. – To zgony przede wszystkim osób niezaszczepionych – jest przekonany premier. To właśnie te osoby mogą spodziewać się sporych utrudnień na świeta.
Nowe obostrzenia na Boże Narodzenie. Premier ujawnia kogo dotkną
– Ważne jest to, byśmy się szczepili, będziemy wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień – przekonywał premier w trakcie spotkania z mediami. Decyzja o nowych obostrzeniach, które są już opracowywane, ma zapaść w ciągu kolejnych dwóch dni. Mają być one odpowiedzią na sytuację związaną z nowym wariantem wirusa.
Zdaniem premiera wariant omicron, o którym w ostatnich tygodniach jest bardzo głośno, na pewno jest już w Polsce. – Nie ma co się oszukiwać. Niebawem pewnie będzie zidentyfikowany – zapowiedział zaniepokojony szef rządu.
Ostatnie zmiany w obostrzeniach rząd wprowadził równo tydzień temu. Był to tzw. pakiet alertowy zwiazany z nową mutacją, która budzi grozę, bo wciąż niewiele o niej wiadomo. Obostrzenia te dotyczą jednak głównie podróżujących pomiędzy Polską a krajami Afryki. Nowe obostrzenia zapowiedziane przez premiera dotyczyć mają już osób niezaszczepionych.
Morawiecki o mechanizmach obowiązkowości szczepień
Szef rządu Zjednoczonej Prawicy ponownie zaapelował o to, aby nie unikać szczepień. Jest to typowe dla premiera wołanie o rozwagę. Dużo ostrzejszych rozwiazań chcą posłowie Lewicy, którzy zgłosili z samego rana w poniedziałek 6 grudnia projekt ustawy o obowiązku szczepień. Ustawa ta zakłada grzywny dla uchylających się od tego obowiązku.
– Będziemy wzmacniać mechanizm obowiązkowości w przypadku niektórych zawodów. Będziemy dyskutować o wzmocnieniu obostrzeń w niektórych miejscach, w szczególności dla osób niezaszczepionych – zapowiedział jednoznacznie Morawiecki.
– Szczepienia chronią przed ciężkim przebiegiem choroby i przed zgonem – tłumaczył premier. Ujawnił też, że na COVID-19 umierają głównie osoby, które nie chciały się szczepić. Zgodnie z rządowymi statystykami w Polsce wykonano już w sumie 42 672 883 zastrzyków. Pierwszą dawkę przyjęło 20 968 528 osób.