w ,

WTFWTF JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

ZUS idzie na wojnę z L4. Zajrzy do telefonu i na Facebooka. Ale to nie wszystko…

ZUS od nowego roku dostał nowe narzędzia. Kontrolerzy będą mogli uzyskać jeszcze więcej informacji na temat osób, które przebywają na tzw. L4.

kontrola zus l4 zmiany
Fot. Freepik

Kontrolerzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zyskali nowe uprawnienia. Dzięki nim od 2022 roku będą mogli rozpocząć śledzenie wszystkich osób, które przebywają na L4. Wybiorą się nawet do biur podróży.

ZUS idzie na wojnę z osobami na zwolnieniach lekarskich

Narzędzia i możliwości, jakie od nowego roku zyskali kontrolerzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, są praktycznie nieograniczone. Nadchodzi więc fala kontroli zwolnień lekarskich na terenie całej Polski. Nieprawidłowości będzie można bardzo szybko wyłapać.

Skutkiem skutecznej kontroli będzie oczywiście zabranie zasiłku pobieranego w trakcie choroby. Całkiem nowe możliwości ZUS uzyskał na mocy nowelizacji ustawy z września ubiegłego roku. Nowe przepisy właśnie zaczęły obowiązywać.

Kto może się obawiać kontroli i zabrania świadczenia? Na pewno te osoby, które mają na L4 wysoki zasiłek chorobowy i są na nim dłużej niż miesiąc. Ale to nie koniec kontrowersji. Dodatkowe możliwości kontroli zapisane w ustawie dają możliwość powołania i przesłuchiwania świadka w sprawie potencjalnego wyłudzenia pieniędzy z ZUS.

Kto na celowniku? Ustawa precyzuje

Świadkiem, którego wskażą kontrolerzy ZUS, może być każda osoba, w tym również z rodziny sprawdzanej osoby. W ustawie poszerzono też wachlarz instytucji i podmiotów, do których ZUS będzie uprawniony zgłosić się o dodatkowe informacje na nasz temat. Mogą to być np. biura podróży. Podmioty takie będą zobowiązane przepisami do udzielania wszystkich informacji, jakie posiadają.

Dane pozyskane przez ZUS w trakcie kontroli chorującego obywatela pozwolą na ustalenie, czy w czasie zwolnienia lekarskiego nie pracowaliśmy u kogoś innego. Ponadto kontrolerzy będą mieli możliwość śledzenia naszych telefonów oraz tego, kiedy korzystaliśmy z Facebooka w trakcie zwolnienia.

Gdy okaże się, że ktoś choruje, pobiera zasiłek, a w tym czasie wyjechał na egzotyczne wakacje, ZUS dowie się o tym z biura podróży. Lepiej więc uważać, bo ten, kto kombinuje, może zaliczyć niezłą wpadkę.

głodowe emerytury stażowe andrzej duda niskie świadczenia zus

Emerytura w 2022 r. wyższa o kilkaset złotych? Jest banalny sposób! Wyjaśniamy

lech wałęsa operacja serca rozrusznik nekrolog facebook życiorys

Lech Wałęsa zachorował na COVID-19. Jego stan jest poważny. „Nie czuję własnego ciała”