w ,

HAHAHA!HAHAHA!

Te szczepionki mogą nie chronić nas przed Omikronem. Która jest nieskuteczna?

Od dawna mówi się, że nowy wariant stanowi całkowicie nowe wyzwanie dla naukowców. Prawdopodobnie potrzebne będzie stworzenie nowych preparatów.

Jak poinformował na Twitterze epidemilog dr. Eric Feigl-Ding z Federation of American Scientists, są już znane pierwsze wyniki badań skuteczności różnego rodzaju szczepionek przeciwko nowemu wariantowi koronawiursa o nazwie Omikron. Tylko dwa preparaty wykazują jakiekolwiek działanie.

Omikron. Skuteczność szczepionek tematem nowych badań

Jak wynika z analiz przedstawionych przez epidemiologia, jakiekolwiek działanie na poziomie nie wyższym niż 34% skuteczności wykazują tylko i wyłącznie preparaty Moderna i Pfizer, przy czym pierwszy z preparatów jest najlepszym w zestawieniu.

Pozostałe szczepionki, w tym AstraZeneca i Johnson mają przeciwko Omikronowi skuteczność bliską zeru. Preparat rosyjski o nazwie Sputnik ma skuteczność równą 0%, podobnie nieskuteczne staje się przechorowanie COVID-19 wcześniej. Przeciwciała uzyskane naturalnie nie stanowią więc bariery ochronnej.

Od dawna mówi się, że nowy wariant stanowi całkowicie nowe wyzwanie dla naukowców. Prawdopodobnie potrzebne będzie stworzenie nowych preparatów, które będą stanowiły odpowiedź na nową mutację. Ta jest nawet 70 razy bardziej zaraźliwa. Są też dobre informacje. Wirus atakuje głównie oskrzela, a rzadziej płuca. Chorobę przechodzi się znacznie lżej.

Trzecia dawka szczepionek mocno poprawia odporność. Należy ją przyjmować

Badania pokazały też, że mimo wszystko należy szczepić się trzecią dawką przypominającą. Wówczas liczba przeciwciał rośnie bardzo mocno. Do momentu wynalezienia nowej wersji szczepionek będzie to stanowiło wystarczającą ochronę przed wirusem Omikron.

Szczepienia preparatem Pfizer czy Moderna mimo wszystko chronią nawet w 70% przed ciężkim przebiegiem oraz hospitalizacją, dlatego nie należy rezygnować z przyjmowania tych preparatów.

Bardzo istotnym spostrzeżeniem jest, że mutacja Omikron replikuje się bardzo szybko w oskrzelach, ale też dużo wolniej w płucach. Jeśli jednak wirus namnoży się w górnych drogach oddechowych zbyt mocno, może również przenosić się niżej aż do górnych części płuc.

Jak poinformował doktor Bartosz Fiałek, dwie dawki szczepionki Moderny przeciw COVID-19 chroniły ludzi w 86,7 proc. przed infekcją wariantem Delta oraz w 97,5 proc. przed hospitalizacją z powodu COVID-19 wywołanego wariantem Delta.

Źródło: bmj.com, biorxiv.org

nowe 500 plus na zdrowie ministerstwo zdrowia nowy program koronawirus

Uwaga na pułapkę! Można stracić pieniądze z 500 plus. W tych terminach nie składaj wniosku

andrzej duda ma koronawirusa nagranie twitter

„Oby tak było…” Zaskakujące słowa prezydenta Andrzeja Dudy o wariancie Omikron