w ,

Co to jest dekontaminacja po pożarze? Substancje smoliste i jak je usunąć

Z definicji pożar to samoistne zjawisko spalania materiałów w miejscu i czasie do tego nieprzeznaczonym. To proces niekontrolowany, który potrafi zniszczyć wszystko wokół siebie.

dekontaminacja co to

Czyszczenie ścian po pożarze to sytuacja, której nikt nie chce przeżyć osobiście. Z definicji pożar to samoistne zjawisko spalania materiałów w miejscu i czasie do tego nieprzeznaczonym. To proces niekontrolowany, który potrafi zniszczyć wszystko wokół siebie. Do jego powstania niezbędny jest tzw. trójkąt spalania. Stanowią go materiały palne, utleniacz i ciepło. Wszystkie te elementy muszą wystąpić jednocześnie podczas wybuchu ognia w budynku.

Czym dokładnie jest trójkąt spalania?

Najprościej rzecz ujmując trójkąt spalania to:

  • materiał palny to dowolna substancja lub przedmiot, które mogą ulec spaleniu,
  • utleniacz to natomiast tlen istniejący w powietrzu lub substancja, która podczas reakcji chemicznej wzmaga proces utleniania innych produktów,
  • ciepło to po prostu energia termiczna, która stanowi zapłon i podtrzymuje spalanie.

Jakie szkody mogą powstać po pożarze?

Pożary budynków gospodarczych i mieszkalnych potrafią zniszczyć prawie wszystko. Od setek lat są bardzo groźnie i, mimo że techniki walki z nimi są coraz doskonalsze, w dalszym ciągu stanowią olbrzymie zagrożenie.

Nie tylko niszczą ludzkie majątki, ale zabierają setki istnień każdego roku. Pamiętajmy, że bardzo często w pożarach giną nie tylko ludzie, ale także zwierzęta np. podczas rozległych pożarów lasów w Kalifornii czy Australii. Niekontrolowany ogień nie tylko niszczy budynki mieszkalne i siedziby przedsiębiorstw.

Unicestwia także zasoby przyrody, pastwiska i plantacje roślin użytkowych. Ogień zabija  ludzi i zwierzęta, wyrządzając trudne do oszacowania straty. Sprzątanie po pożarze i usuwanie szkód to zawsze ogromne koszty. Także te, których nie da się przeliczyć na pieniądze. Skupmy się teraz na tym, co dzieje się w naszym mieszkaniu czy domu, gdy wybucha w nim ogień.

Jakie substancje wydzielają się w trakcie pożaru domu?

Podczas pożaru w domu wydzielają się związki, które są bardzo niebezpieczne dla ludzi. Po zapłonie, gdy temperatura powietrza przekracza 180 stopni Celsjusza, uwalnia się:

  • dwutlenek węgla,
  • dwutlenek siarki, a także,
  • dwutlenek azotu.

Na etapie przygasania ognia, gdy zaczyna on się tlić, brak tlenu powoduje emisję tlenku węgla oraz nie w pełni utlenionych związków organicznych. Należą do nich formaldehyd, aldehyd octowy, alkohol metylowy, metan i aceton. Wszystkie te substancje stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.

Skutkami pożaru są także sadza i substancje smoliste. Mycie sadzy ze ścian to zawsze zmora osób, które ucierpiały w pożarze. Osady smoliste pojawiają się, gdy spalanie jest niepełne, bądź zaburzone. Na skutek np. braku dopływu powietrza. Te czarne pyły osadzają się na wszystkich powierzchniach mieszkania.

Zarówno ścianach, podłogach i sufitach, jak i ruchomościach znajdujących się w pomieszczeniach. Dobrze mieć pod ręką telefon, i od razu zadzwonić i zamówić usługi takie jak: czyszczenie sadzy po pożarze i ozonowanie. Usuwanie zapachu spalenizny to czynność, którą śmiało można wykonać za pomocą ozonu.

Jak usunąć sadzę i substancje smoliste ze ścian po pożarze?

Wszelkie pozostałości po pożarze w tym osady są bardzo trudne do usunięcia ze ściany. Sadza jest źródłem niezwykle trwałego i przykrego zapachu spalenizny. Niestety nie da się go zlikwidować domowymi sposobami.

Może to zrobić jedynie zespół specjalistów wyposażonych w odpowiednie środki do eliminacji zapachów oraz przemysłowe generatory ozonu o dużej mocy. Do usunięcia zapachu spalenizny konieczne jest wytworzenie stężenia ozonu na poziomie 40 ppm.

Ogólnopolskie firmy sprzątające po pożarach, to często profesjonalne zespoły ratunkowe, które dysponujący odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Pozwala to na skuteczne pozbycie się materialnych śladów po pożarze. Warto więc zwrócić się do takich firm, które oferują usługę czyszczenia po pożarze w Twojej okolicy.

Co to jest dekontaminacja po pożarze i w jakim celu się ją przeprowadza?

Pożar to jedna z tych sytuacji, gdzie niezbędna jest również dekontaminacja po pożarze. Co to jest? Otóż jest to działanie mające na celu usunięcie i neutralizację szkodliwych substancji. Takich, które są groźne dla ludzkiego zdrowia.

Dekontaminacja spalonego budynku po pożarze ma za zadanie likwidację trujących substancji po pożarowych, które mogą zaszkodzić ludziom i innym żywym organizmom. Dekontaminacja dzieli się na wstępną i zasadniczą. Inny podział to ta skierowana na  materię nieożywioną i na żywe organizmy.

Dekontaminacja po pożarze, czym jest?

Wstępna dekontaminacja po pożarze polega na wyczyszczeniu pomieszczeń zaatakowanych przez ogień. Muszą zostać wyniesiona wszelkie sprzęty i elementy wyposażenia mieszkania. Jest to przeważnie pierwszy etap kompleksowej usługi sprzątania po pożarze. Elementy wyposażenia spalone i niezdatne już do użytku przekazywane są do zniszczenia.

Utylizacja wyposażenia zniszczonego przez ogień to zadanie, dla lokalnej firmy sprzątającej. Warto wspomnieć, że zniszczone przez ogień meble powinny być przewożone specjalnym transportem.

Sam proces dekontaminacji powierzchni polega właściwie na przeprowadzeniu dezynfekcji tak, aby w pomieszczeniach gdzie szalał ogień, można było bezpiecznie przebywać np. po zakończeniu prac remontowych. Usunięcie trujących toksyn jest tu kluczowe.

W przypadku pożaru  z reguły  mamy do czynienia z dekontaminacją materii nieożywionej. Można ją przeprowadzić w różny sposób. Zależy to od tego, z jakimi szkodliwymi związkami mamy do czynienia, a także jak wysokie jest zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Ocenić to mogą na miejscu technicy, którzy zajmują się usuwaniem śladów po pożarach na co dzień.

Odkażanie pomieszczeń po pożarze za pomocą suchej mgły

Jedną z metod odkażania po pożarze jest wykorzystanie tzw. suchej mgły. Jest ona wytwarzana w urządzeniu zwanym zamgławiaczem, które wyrzuca pod dużym ciśnieniem opar nadtlenku wodoru. Dociera on nawet do najbardziej ukrytych powierzchni spalonego lokum, gdzie zabija wszelki bakterie, wirusy i grzyby.

NIe każdy ma świadomość, iż cząsteczki suchej mgły mają wielkość kilku mikronów, dlatego też nie moczą powierzchni, na które działają. Ta forma dekontaminacji po pożarze pozwala także zneutralizować smród spalenizny i inne przykre zapachy związane z wybuchem ognia.

Tu warto wspomnieć, iż niemal każda firma sprzątająca po pożarze ma także w swojej ofercie ozonowanie pomieszczeń i usuwanie zapachów. To jeden z najskuteczniejszych sposobów dekontaminacji i likwidacji trujących dioksyn i furanów. Opiera się on na zdolności ozonu do neutralizacji toksycznych związków, w tym bakterii i wirusów, a nawet grzybów i pleśni.

Ozon to odmiana tlenu, którego trzeci atom posiada zdolność absorpcji zanieczyszczeń. Atom ten po połączeniu się z niechcianą substancją niszczy ją poprzez utlenienie. Sam też ulega degradacji.

Dużą wartością dodaną ozonowania po pożarze jest zdolność likwidacji przykrych zapachów, których w miejscu pogorzeliska jest cała masa. Po zastosowaniu ozonu powietrze jest świeże i przypomina morską bryzę.

Czyszczenie po pożarze suchym lodem – alternatywna metoda sprzątania po pożarach!

Bardzo nowoczesną i proekologiczną metodą likwidacji skutków pożaru jest czyszczenie suchym lodem. Suchy lód to nic innego, a zamrożony dwutlenek węgla w formie granulatu. Uderza on z wielką prędkością w zabrudzoną. Pierwsza fala uderzeniowa powoduje powstanie mikrouszkodzeń w zabrudzeniach z sadzy i dymu na ścianach domu, gdzie doszło do pożaru.

Kolejne porcje suchego lodu powodują wnikanie go we wcześniej powstałe szczeliny. Następnie dochodzi do oderwania się zabrudzeń ze ścian i sufitów dzięki procesowi sublimacji. Czyszczenie po pożarze suchym lodem doskonale sprawdza się w usuwaniu sadz, okopceń i substancji smolistych będących skutkami pożaru. Nie pozostawia żadnych odpadów własnych. Po jego zastosowaniu do sprzątnięcia pozostają tylko rozdrobnione zanieczyszczenia.

Jak więc widać usuwanie szkód po pożarze https://www.kastelnik.pl/sprzatanie-po-pozarze/ to nie tylko pozbycie się zniszczonego mienia i przeprowadzenie jego utylizacji. To także dekontaminacja, która spowoduje likwidację  toksycznych związków  stanowiących potencjalne zagrożenie dla życia ludzi i zwierząt. Nigdy nie powinno się zapominać o tym etapie czyszczenia mieszkania po pożarze. W końcu chodzi tu o zdrowie nasze i naszych bliskich.

piłkarz kopie kota kurt zouma nagranie

Znany piłkarz maltretował kota. Skandaliczne nagranie trafiło do sieci. Jest oficjalny komentarz

powiększanie ust skutki uboczne

Młoda kobieta przestrzega przed powiększaniem ust. Zdjęcia, które pokazała, budzą grozę