w ,

Potężny superbombowiec krąży nad Polską. To amerykański B-52. Jak zobaczyć go przez internet?

31 marca na naszym niebie zawitał strategiczny bombowiec dalekiego zasięgu z USA. To B-52 Stratofortress. Można go podziwiać na żywo przez internet.

samoloty wojskowe nad polską dzisiaj
Fot. adsbexchange.com

Nad Polską 31 marca pojawiła się potężna amerykańska maszyna. To bombowiec strategiczny Boeing B-52 Stratofortress, który jest maszyną dalekiego zasięgu. Choć po raz pierwszy wzniósł się w powietrze w 1952 roku, to dzięki licznym usprawnieniom i remontom nadal stanowi poważne wzmocnienie US Army.

B-52 Stratofortress. Bombowiec strategiczny USA krąży nad Polską

Superbombowiec USA pojawił się na naszym niebie w towarzystwie myśliwca bojowego SAAB 39 Gripen, należącego do lotnictwa z Czech. Maszyny pojawiły się w tym rejonie w ramach ćwiczeń. Nie tak dawno podobne manewry przeprowadziły siły powietrzne Rumunii.

Ćwiczenia w towarzystwie amerykańskich bombowców B-52 Stratofortress w pobliżu granicy z Ukrainą i Mołdawią sa niezwykle istotne, ale też stanowią wyraźny sygnał dla Kremla, że wojska NATO są tu licznie obecne i pilnują wschodniej flanki.

samoloty wojskowe nad polską
adsbexchange.com

Pojawienie się całego kontynentu największych bombowców USA na polskim niebie ma związek z trwającą od ponad miesiąca rosyjską inwazją na Ukrainę. Ta konkretna maszyna, którą mamy okazję podziwiać dziś, tj. 31 marca, przyleciała z Wielkiej Brytanii, konkretnie z lotniska w Fairford.

Samolot B-52 można oglądać na żywo TUTAJ. Obok niego widać też maszyny, które towarzyszą mu w ćwiczeniach, czyli wspomniany samolot bojowy oraz samolot zwiadowczy, przeznaczony do rozpoznania fotograficznego i elektronicznego – Boeing RC-135V Rivet Joint.

Bombowce B-52 będą przechodzić na emeryturę

Pojawienie się tej maszyny na naszym niebie może być jedną z ostatnich okazji do jej podziwiania. W połowie 2008 roku rozpoczęto proces stopniowego wycofywania części B-52 ze służby w lotnictwie strategicznym.

Bombowiec B-52 jest w stanie przenieść nawet 32 tony różnego rodzaju broni konwencjonalnej (bomby, miny i rakiety) oraz bomby jądrowe (B28, B43, B53, B61, B83).

Typowy ładunek konwencjonalny to 51 bomb 500-funtowych (241 kg każda). B-52 może też przenosić 20 pocisków manewrujących dalekiego zasięgu.

jakie buty dla dziecka które zaczęło chodzić

Jakie buty dla dziecka? 3 błędy, których należy bezwzględnie unikać

czy putin uderzy na polskę?

Oto nowy plan Putina. TO ma się wydarzyć już 1 kwietnia. Doniesienia potwierdził polski generał