w , ,

Ile kosztuje paszport w 2022 roku? Gdzie go wyrobić i ile trzeba czekać? Wyjaśniamy

Planując dalekie wczasy zagraniczne musimy liczyć się z godzinami przygotowań. Do tego zaliczyć trzeba pakowanie ubrań, akcesoriów, niekiedy nawet poradników survivalowych, organizacja noclegu, sporządzenie planu podróży i zwiedzania.

paszport kolejki wniosek online ile sie czeka

Podczas tego zamieszania i zafascynowania niekiedy często zapominamy o czymś niemalże najważniejszym, a mianowicie o paszporcie. Większość krajów spoza Unii Europejskiej wymaga okazania dokumentu paszportowego, bez niego nie mamy szans nawet wyjść poza teren lotniska, nie mówiąc już o zwiedzaniu. Ile trzeba zapłacić za paszport w 2022 roku, gdzie wyrobić taki dokument i ile trzeba na niego czekać? Na wszystkie te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Gdzie wyrobić paszport? Kolejki są gigantyczne, ale warto wystać swoje

Już na wstępie nie mamy dobrych wieści dla mobilnych użytkowników, ponieważ paszportu niestety nie wyrobimy przez Internet. Musimy liczyć się z koniecznością osobistej wizyty w biurze paszportowym. Takich punktów jest na terenie kraju blisko setka.

Dobrą wiadomością jest z kolei fakt, że mamy pełną dowolność w wyborze danego biura paszportowego. Wcale nie musi być to placówka najbliższa naszemu miejsca zamieszkania lub zameldowania. Trzeba jedynie pamiętać, że w tym samym punkcie zarówno składamy dokumenty o wydanie paszportu, jak i odbieramy gotowy już dokument.

Ile kosztuje paszport w 2022 roku?

Koszt wyrobienia paszportu to równe 140 zł. Jest to bazowa stawka, na podstawie której oblicza się odpowiednie zniżki i ulgi. Na niższą cenę mogą liczyć m.in. studenci, uczniowie, małe dzieci, osoby niepełnosprawne, emeryci czy renciści.

W tym miejscu warto podkreślić, że dowód uiszczenia opłaty paszportowej stanowi jeden z załączników do wniosku paszportowego. A zatem pamiętajmy, aby taki dowód płatności zachować i zabrać ze sobą do biura paszportowego.

Co jest potrzebne do paszportu? Ile się czeka?

Kolejna sprawa to nielubiane przez wielu formalności. Tutaj jednak można odetchnąć z ulgą, ponieważ wyrobienie paszportu sprowadza się do jedynie kilku pozycji.

Przede wszystkim na miejscu musimy wypełnić wniosek o paszport (nie można pobrać go przez internet), dostarczyć omawiany wyżej dowód uiszczenia opłaty paszportowej, dysponować dowodem osobistym i fotografią paszportową.

Jeżeli dysponujemy tytułem do ulgi bądź zniżki za paszport, wtedy musimy dysponować dokumentem, który taki fakt potwierdzi, np. legitymację studencką.

Ile czeka się na paszport? Wniosek online

Na koniec warto wspomnieć o okresie oczekiwania na dokument paszportowy. Zgodnie z przepisami, wyrobienie takiego dokumentu trwa do 30 dni.

Jeżeli jednak zależy nam na czasie, wtedy możemy wnioskować o wydanie paszportu tymczasowego, który wydawany jest w trybie przyspieszonym. Trzeba tylko liczyć się z tym, że dokument tymczasowy ma ograniczoną ważność do zaledwie 12 miesięcy od daty jego wydania.

Materiał powstał we współpracy z serwisem informacyjnym Joblife.pl.

stan zagrożenia nieznane zdjęcia prosektorium ewa kopacz smoleńsk tvp powtórka

Katastrofa smoleńska. Nieznane zdjęcia z prosektorium pokazane w filmie „Stan zagrożenia”

Nie żyje znana piosenkarka disco polo! „Dziękujemy Ci za każdą spędzoną z Tobą chwilę…”