w , ,

Czy wiesz, że w Polsce produkuje się wina? Zobacz, co wyróżnia polskie winnice

Kiedy myślimy wino, od razu w naszej głowie pojawia się Francja, Włochy, Portugalia czy Nowa Zelandia. Produkcja wina odbywa się bowiem na całym świecie. Co jednak z Polską? Często zapominamy o tym, co dobre i polskie.

polskie wina przewodnik ranking
Fot. materiały partnera

W naszym kraju bowiem również znajdują się winnice, które coraz częściej znane są z doskonałej jakości trunków. Polski rynek win zatem rośnie w dynamicznym tempie, a my możemy cieszyć się doskonałymi smakami, z ekologicznych upraw już teraz. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym materiałem, w którym przybliżamy temat wina.

Rodzaje win – przegląd

Dzisiaj możemy smakować wina z całego świata. Od lat cieszy nasze podniebienie na przykład włoskie Primitivo, delikatne Chardonnay czy różowe i wykwintne Pinot Grigio. Każde z tych win ma swój indywidualny charakter oraz pasuje do różnego rodzaju potraw. Najczęściej wybieranymi winami są czerwone oraz białe.

Czerwone wino: posiada wyrazisty smak, ponieważ jest produkowane z ciemnych winogron. Jego intensywność zależy od barwnika zawartego w skórkach, rodzaju użytych winogron, sposobu winifikacji, a także długości leżakowania. Zazwyczaj charakteryzuje je aromat kawy, porzeczki, truskawki, maliny, wanilii oraz przypraw korzennych.

Występuje w różnych intensywnościach i tak delikatne, czerwone wino pasuje do drobiu, ryb, wędlin i serów. Te o nieco mocniejszym wyrazie świetnie komponują się z czerwonym mięsem, dziczyzną oraz serami. Z kolei słodkie odmiany są dobrym pomysłem jako aperitif oraz dodatek do słodkich deserów.

Białe wino: powstaje w wyniku fermentacji soku z winogron jasnych. Najczęściej ma aromat jabłek, cytrusów, owoców tropikalnych, a także kwiatów. Jego wytrawne odmiany najbardziej pasują do owoców morza, lekkich sałatek, ryb, drobiu, cielęciny, wędlin, pasztetów na zimno i makaronów. Bardziej słodkie odmiany z kolei stanowią dobry pomysł jako aperitif, lub w połączeniu z deserami serowymi, śmietankowymi i owocowymi.

Polskie winnice – co je wyróżnia

Obecnie rynek winiarstwa kwitnie również w Polsce. Dzisiaj nasz kraj może się poszczycić aż 376 oficjalnie zarejestrowanymi producentami win, którzy łącznie uprawiają ponad 626 ha winnic. Dzięki temu smakosze win, mogą cieszyć swoje podniebienia trunkami wyprodukowanymi na rodzimej ziemi. Polskie winnice rozsiane są po całym kraju, jednak najwięcej z nich znajduje się na południu, w Małopolsce i w województwie lubelskim.

Dzisiaj, dzięki sklepowi internetowemu Zielone Butelki możemy smakować je, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy! Ten rynek dodatkowo stale rośnie i będzie nam oferował coraz więcej ciekawych smaków.

Pokazuje to praktyka, że wielu smakoszy polskiego wina sięga najpierw po nie z ciekawości, a następnie z zainteresowaniem wyczekuje kolejnych roczników. Przykładem są wina od polskiej marki Jura dostępne na https://zielonebutelki.pl/.

Warto również poszukując idealnego wina, zwrócić uwagę na portfolio win ekologicznych. Uprawy winnic, zachowujące uważność i szacunek dla naszej planety stanowią bowiem przyszłość rynku winiarstwa w Polsce i na całym świecie.

następca putina

Z OSTATNIEJ CHWILI. Rosja zakręciła gaz Polsce. Rząd zwołuje sztab kryzysowy

przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o skutki podatkowe

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę – jakie są korzyści?