w , ,

Czym różni się burger od hamburgera? Mało kto wie, jak ogromna jest różnica

Bułki, które przełożone są mięsem i świeżymi dodatkami cieszą się ogromną popularnością. Na przestrzeni wielu lat przeszły jednak znaczącą przemianę.

burger hambuger różnice
Fot. materiały partnera

Obecnie hamburger nie oznacza wcale suchego pieczywa przełożonego mięsem. Na dodatek stale rosnącą popularnością cieszą się burgery. Czym się różni hamburger od burgera?

Skąd się wzięły burgery? Burger a hamburger – jaka różnica?

Hamburgery są prawdziwą ikoną kuchni amerykańskiej, a słowo to pochodzi od befsztyka z posiekanej wołowiny nazywanego hamburger steak. Wprowadzony do kuchni amerykańskiej został przez imigrantów niemieckich, a dokładnie pochodzących z Hamburga.

Prawdopodobnie pierwszego hamburgera zaserwował Fletcher Davis w 1904 roku na Światowej Wystawie w Saint Louis, którego jednocześnie uznaje się za jego autora. Jak głoszą różne źródła, był to kotlet podany na grzance z sałatą, majonezem i musztardą, jednak to nie jedyna wersja tej historii.

Roszczenia patentowe wysunęło sobie wielu innych Amerykanów, a jednym z nich był Charlie Nagreen z Seymour w stanie Wisconsin, który w wieku 15 lat zaczął sprzedawać kanapki z kotletem hamburskim.

Niektórzy twierdzą, że kotlet hamburski w dwóch kawałkach pieczywa pojawił się w połowie XIX wieku na pokładzie statków transatlantyckich Hamburg America Line. Mimo iż trudno dzisiaj jednoznacznie wskazać wynalazcę burgerów, to jedno jest pewne – danie to na stałe wpisało się w kulturę amerykańską.

Burgery pokochali także Europejczycy za sprawą powstania kultowej sieci McDonald’s. Pierwszy lokal tego typu powstał w 1940 roku przy słynnej drodze Route 66 w San Bernardino w Kalifornii. Ekspansja McDonald’s nastąpiła dopiero w latach 70.

Ewolucja hamburgerów na przestrzeni lat

Dzisiaj można zdecydowanie częściej znaleźć burgery w amerykańskim stylu, a nie przekąski sprzedawanej przy dworcach PKP. Klasyczne danie, które stanowi połączenie bułki i kotleta doczekało się wielu kombinacji.

Szynka parmeńska, rukola i awokado to tylko niektóre z dodatków, które możemy spotkać w restauracjach. Na dodatek przestały one być fast foodem, a stały się slow foodem. Prawdziwe burgery, które można zjeść w PasiBus w Bydgoszczy, zawierają w sobie składniki najwyższej jakości, świeże i przede wszystkim wołowinę, bez której trudno wyobrazić sobie klasyczne amerykańskie danie.

Czym się różni burger od hamburgera?

Burgery to nazwa całej grupy kanapek, które przygotowywane są według określonego schematu:

  • grillowany kotlet (najczęściej wołowina, może też być kurczak lub ryba),
  • warzywa świeże lub marynowane (ogórki, pomidory, sałata, cebula),
  • sos: musztarda, majonez, sos czosnkowy, ketchup.

Można więc w zasadzie powiedzieć, że hamburger jest burgerem, ponieważ te nazwy stosuje się zamiennie. Pierwsze hamburgery składały się z krótkiej listy składników, obecnie są pełne dodatków, nawet tych wyszukanych.

Jakie są rodzaje burgerów?

W zależności od użytych dodatków można określić rodzaj burgera. Cheeseburger składa się z sera i dodatków, natomiast hamburger jest najpopularniejszy i najczęściej składa się z wołowiny, ale można do niego włożyć także inne mięso. Obecnie burgerownie takie jak https://pasibus.pl/pl/lokalizacje/bydgoszcz/ serwują również dania wegetariańskie, dzięki czemu mogą trafiać w gust wielu osób.

lech wałęsa zszokował fanów będzie pomagać PiS i kaczyńskiemu

Wałęsa ma pomysł na Putina. Apeluje o atak na Moskwę. „Dzisiaj jest taka technika. To można wykonać”

Nie żyje legendarny muzyk. Choroba pokonała go w wieku 71 lat. Polacy wciąż śpiewają jego przeboje