w ,

Zespół przygotowania powietrza – dlaczego warto na niego stawiać?

Powietrze, które wytwarzane jest przez sprężarki czy też kompresory jest mocno zanieczyszczone. Otóż na ten stan rzeczy wpływają dwa czynniki, a mianowicie czynnik zewnętrzny i wewnętrzny.

zespół przygotowania powietrza symbol
Fot materiały partnera

Coraz więcej firm i przedsiębiorstw stawia na urządzenia pneumatyczne. Jest to w pełni zrozumiałe, wszak takie rozwiązanie jest bezpieczne, zapewnia większą wydajność pracy, ale też jest to rozwiązanie ekologiczne. Trzeba jednak pamiętać, jak ważna jest jakość używanego powietrza. I tutaj warto zastanowić się, czy należy stosować zespół przygotowania powietrza.

Skąd wynika zanieczyszczenie sprężonego powietrza?

Powietrze, które wytwarzane jest przez sprężarki czy też kompresory jest mocno zanieczyszczone. Otóż na ten stan rzeczy wpływają dwa czynniki, a mianowicie czynnik zewnętrzny i wewnętrzny. W przypadku czynnika zewnętrznego dochodzi do sytuacji, iż urządzenie zasysa powietrze z atmosfery i zasysa je wraz z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami, pyłkami, czy innymi szkodliwymi substancjami.

W przypadku czynnika zewnętrznego zanieczyszczenia występują w związku z eksploatacją urządzenia. I do tego typu zanieczyszczeń można zaliczyć rdzę, olej, czy też drobinki uszczelnień. Dlatego trzeba pamiętać, że stosowanie zespołu przygotowania powietrza jest niezwykle istotne.

Jeżeli medium jakim jest sprężone powietrze będzie zanieczyszczone, to niestety trzeba liczyć się z tym, że efektywność narzędzi czy urządzeń w znaczący sposób się zmniejszy i zdecydowanie szybciej dojdzie do ich wyeksploatowania, co rzecz jasna wiąże się także z kosztami.

Budowa zespołu przygotowania powietrza – jak działa taki układ?

Zespół przygotowania sprężonego powietrza składa się z trzech elementów. Pierwszym z nich jest filtr powietrza, który, jak można się domyślić, ma za zadanie oczyścić powietrze z zanieczyszczeń, w tym także cząstek stałych. Właśnie w filtrze powietrza dochodzi do jego osuszania. Kolejnym elementem jest zawór redukcyjny.

Dzięki niemu można kontrolować ciśnienie i to zarówno na wyjściu z układu przygotowania powietrza, aż do momentu, gdy zasila ono urządzenie pneumatyczne. Tutaj ważna jest stała wartość, a więc nie może dochodzić do skoków ciśnienia.

Ostatnim elementem zespołu przygotowania powietrza, który jest również niezwykle ważny, jest smarownica. Otóż odpowiada ona za wytworzenie mgły olejowej. i to właśnie owa mgła olejowa zmniejsza ryzyko korodowania  urządzenia, ale też powstawania usterek.

Można również wybrać stację przygotowania powietrza zbudowaną z dwóch elementów, gdzie pierwszy to filtroreduktor, zaś drugi to smarownica odpowiedzialna za wytworzenie mgły olejowej. Swoją drogą zasada działania bloku przygotowania powietrza jest niezwykle prosta.

W pierwszym etapie kompresor zasysa powietrze z atmosfery, następnie tłok w cylindrze zmniejsza pojemność powietrza, za to zwiększa ciśnienie. Tak właśnie przygotowane powietrze trafia następnie do filtra, gdzie oczyszczane jest za pomocą siły odśrodkowej. Co ciekawe dochodzi do oczyszczenia sprężonego powietrza nie tylko z cząstek stałych, ale też z większych drobin oleju.

Na tym etapie zostaje też wytrącona woda, a dzięki temu powietrze jest osuszone. Oczywiście to jeszcze nie wszystko, bo tak przygotowane powietrze trafia do smarownicy, która nasyca je mgłą olejową i dopiero potem sprężone powietrze może trafić do urządzenia pneumatycznego.

Jak wybrać zespół przygotowania powietrza?

Jak możecie się domyślić jest wiele zespołów przygotowania powietrza. Trzeba tutaj pamiętać, że dobór zależy od zastosowania. Zatem inne stacje przygotowania powietrza sprawdzą się dla majsterkowiczów, a inne w zakładach przemysłowych.

Na pewno trzeba zwrócić uwagę na parametry techniczne. Duże znaczenie ma sama wielkość przyłącza, ale nie tylko, bo zakres natężenia sprężonego powietrza jest również ważny. Zwróćcie jeszcze uwagę na rekomendację producenta.

Jeżeli szukacie zespołu przygotowania powietrza, to zwróćcie uwagę czy pierwszy występuje filtr powietrza, a następnie reduktor, a dopiero na końcu – smarownica. Takie bloki przygotowania powietrza są najbardziej zaawansowane.

Na użytek prywatny można stosować elementy filtroreduktowa. Jeżeli szukacie naprawdę wysokiej jakości bloku przygotowania powietrza, który zapewni iż trwałość urządzenia pneumatycznego czy sprzętu się zwiększy, to koniecznie wejdźcie na stronę Pneumatig.

Pamiętajcie jak wiele korzyści płynie, gdy wyposażycie swoje sprzęty w układ przygotowania powietrza. Dzięki niemu urządzenia, sprzęty czy narzędzia będą pracować dłużej, a jednocześnie nie będziecie musieli dokonywać częstych napraw. Taka inwestycja na pewno niezwykle szybko się zwróci, zatem warto na nią postawić. Gwarantujemy, iż efekt przerośnie Wasze oczekiwania.

morawiecki dzien matki facebook jadwiga morawiecka

Premier Morawiecki zamieścił wzruszający wpis. „Nie mógłbym sobie nawet wyobrazić…”

magda gessler w ciąży stare zdjęcia instagram kozerawski mąż ślub

Wspaniała nowina! Gessler w ciąży. Podała płeć dziecka. „Całe życie chciałam mieć syna i córkę”