w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Jesteś na ryczałcie? Rząd podał, ile w 2023 roku więcej oddasz ZUS-owi. Dramat!

Wprowadzając Polski Ład rząd zachęcał przedsiębiorców do przechodzenia na ryczałt. Teraz, gdy spora grupa z tej zachęty skorzystała, politycy zaserwowali im gigantyczne podwyżki składek.

polski ład jednoosobowa działalność składka zdrowotna pis podatki

Wprowadzając Polski Ład rząd zachęcał przedsiębiorców do przechodzenia na ryczałt. Teraz, gdy spora grupa z tej zachęty skorzystała, politycy zaserwowali im gigantyczne podwyżki składek. Trzeba przyznać, że skala podwyżek jest gigantyczna. Wiele firm może tego nie przetrwać.

Ryczałt. Składki ZUS 2023. Gigantyczna podwyżka

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w 2023 roku zderzą się ze ścianą. Najpierw Polski Ład spowodował gigantyczny wzrost kosztów prowadzenia firm, teraz rząd zapowiada kolejne ogromne podwyżki składek na ZUS. Można podejrzewać, że takiej skali obciążeń wiele firm może po prostu nie wytrzymać.

Jak donosi dziennik „Rzeczpospolita„, założenia do budżetu państwa na 2023 r. pokazały, że nadchodzi ciężki rok. Przede wszystkim będzie to trudny czas dla osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze.

Rząd bez opamiętania podwyższa płacę minimalną i rozdaje pieniądze Polakom. To wszystko w połączeniu z czynnikami zewnętrznymi powoduje, że inflacja rośnie jak szalona. Politycy nic sobie jednak z tego nie robią i chcą wpompować w rynek kolejne środki, co na pewno spowoduje, że inflacja się nie zatrzyma.

ZUS wyssie z mikroprzedsiębiorstw kolejne 2,5 mld zł

Rząd Zjednoczonej Prawicy otwarcie zapowiada, że 2023 roku dojdzie do ogromnej podwyżki składek płaconych przez osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze. Dotyczy to głównie firm, które rozliczają się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego.

ZUS-owi mali przedsiębiorcy oddadzą około 187 zł miesięcznie więcej niż obecnie. Nie wliczając w te opłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne, która również mocno wzrośnie z powodu podniesienia płacy minimalnej, będzie trzeba przelać do ZUS niemal 1400 zł na miesiąc. Jak wskazują dziennikarze, tak dużej podwyżki do tej pory nie odnotowano.

Jak wyjaśnia Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, wzrost przyszłorocznych składek na ZUS sięgnie poziomu nawet 15,5 proc. To oznacza, że każda z firm odda rządowi rocznie dodatkowe 2250 zł. To oczywiście skończy się kolejnymi podwyżkami cen usług i towarów.

zus polski ład zapaść 500 plus

Strajk w ZUS w całej Polsce. 500+ i emerytury zagrożone? Rzecznik instytucji komentuje

ceeb deklaracja do kiedy kara

5 tys. zł kary dla 2 mln spóźnialskich Polaków. Mają czas tylko do końca czerwca