w ,

Kolejny wirusowy koszmar. Wykryto duże ognisko. Główny Lekarz Weterynarii zabrał głos

W Polsce wykryto trzynaste już w tym roku ognisko afrykańskiego pomoru świń (w skrócie ASF). To kolejny cios w branżę mięsną. Właściciele gospodarstwa muszą pożegnać się z hodowanymi zwierzętami.

afrykański pomór świń asf
Fot. Marek Mastalerek, prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej / Newseria

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w Polsce zostało wykryte kolejne duże ognisko ASF (afrykańskiego pomoru świń). To już trzynaste ognisko choroby zidentyfikowane w 2022 roku w naszym kraju. Tym razem mamy do czynienia z gospodarstwami położonymi w województwie zachodniopomorskim.

ASF się rozkręca. Kolejne gospodarstwa z zakażonymi zwierzętami

W gospodarstwach, w których wykryto ognisko wirusa, Inspekcja Weterynaryjna jest obecnie na etapie wdrażania wszystkich niezbędnych środków, które mają na celu likwidację wykrytej choroby. Procedury działania w takim przypadku są szczegółowo opisane w rozporządzeniu Unii Europejskiej. Zakładają dezynfekcję gospodarstw oraz utylizację wszystkich zwierząt.

Trzynaste w tym roku ognisko ASF zostało wykryte 30 lipca po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych w PIWet-PIB Puławy. W gospodarstwie położonym w miejscowości Chojna, które było objęte nadzorem, znajdowało się w sumie 58 świń (37 tuczników, 15 loch oraz 6 knurów).

Choroba zwierząt, która uderza ekonomicznie w ludzi

Warto wspomnieć, że ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF. To oznacza, że choroba ta jest groźna dla świń i nie stwarza żadnego zagrożenia dla ich zdrowia lub życia. Nie oznacza to jednak, że nie ma to żadnego wpływu na gospodarkę.

Kraje lub regiony dotknięte chorobą z powodu obowiązujących procedur postępowania są narażone na ogromne straty ekonomiczne. Utylizacja tak wielu zwierząt jest niezbędna, ale uderza mocno w przemysł mięsny i handel tym towarem. Wysokie są również koszty związane z likwidacją ognisk ASF.

moneta 20 zł prl cena

Masz taką monetę w domu? Możesz za nią dostać nawet 10 tys. zł w gotówce

białoruś wojna z polską 2022

Białoruś grozi Polsce „ukraińskim” scenariuszem. „Nastąpią zniszczenia, śmierć i eksplozje”