w ,

Alergia u dzieci – kiedy zabrać dziecko na testy alergiczne?

Alergie u dzieci są dziś niestety bardzo częstym problemem. Dzięki przeprowadzonej diagnostyce będziemy mogli skutecznie pomóc dzieciom w walce z alergią.

alergia u dzieci objawy
Fot. materiały partnera

Problemy zdrowotne u najmłodszych są wielkim stresem dla rodziców. Niekiedy nasze pociechy notorycznie łapią infekcje, męczą się z przewlekłym kaszlem albo cierpią na rozmaite wysypki. Przyczyną takich objawów może być alergia u dzieci. Dlatego w przypadku niespecyficznych objawów warto zabrać dziecko na testy alergiczne

Jakie są rodzaje i objawy alergii?

Alergie dzielimy na: wziewne, pokarmowe, kontaktowe oraz iniekcyjne.

Alergia wziewna jest wywoływana przez substancje, które znajdują się w powietrzu. Objawia się zwykle katarem siennym, swędzeniem oczu, przewlekłym kaszlem czy nadreaktywnymi oskrzelami.

Alergia pokarmowa występuje po spożyciu uczulających produktów. Jej symptomami mogą być: dolegliwości ze strony układu pokarmowego, puchnięcie warg, pieczenie w obrębie jamy ustnej, nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry, zapalenie spojówek, duszności oskrzelowe, a nawet wstrząs anafilaktyczny, który jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Alergia kontaktowa powstaje na skórze, która miała styczność z drażniącymi substancjami. Jej objawami są świąd i pieczenie skóry, ranki i pęcherzyki.

Alergia iniekcyjna to wynik wstrzyknięcia substancji uczulającej do organizmu poprzez zastrzyk lub użądlenia owada. Organizm reaguje na alergen obrzękami, wysypką, a nawet zaburzeniami pracy serca czy oddychania. Warto zabrać dziecko na testy alergiczne, jeśli dokucza mu któryś z opisanych objawów.

Testy alergiczne z krwi

Badania te polegają na pobraniu niedużej ilości krwi żylnej i oznaczeniu w jej surowicy ilości przeciwciał dla poszczególnych alergenów. Dużą zaletą tych testów jest brak konieczności odstawienia leków antyhistaminowych. Są wykonywane u dzieci już od szóstego miesiąca życia.

Testy alergiczne dzielą się na 2 panele: oddechowy i pokarmowy. W każdym z nich badamy najczęściej występujące alergeny. W pakiecie oddechowym będą to głownie roztocza kurzu domowego oraz pyłki.

W panelu pokarmowym oznaczamy stężenie przeciwciał najbardziej uczulających produktów żywieniowych, takich jak gluten, owoce morza czy białka mleka krowiego. W surowicy krwi można oznaczyć również Ige całkowite, które pozwala określić ogólny poziom przeciwciał u dziecka.

Testy skórne

Są podstawowym badaniem w diagnostyce alergii. Polegają one na nanoszeniu na skórę przedramienia lub pleców kropli z poszczególnymi alergenami. Następnie w tych miejscach wykonywane są nakłucia przy pomocy jednorazowego lancetu.

Konieczne jest również nałożenie dwóch kontroli: dodatniej z roztworem histaminy oraz ujemnej z solą fizjologiczną. W miejscu z histaminą zawsze powinna nastąpić reakcja w postaci niewielkiego bąbla, zaczerwienienia i świądu. Po 20 minutach można już sprawdzać wyniki.

Jeśli w miejscu nałożenia poszczególnego alergenu pojawi się swędzenie oraz bąbel o średnicy przynajmniej takiej jak histaminowy, to wynik uznajemy za dodatni. Należy pamiętać, że minimum tydzień przed badaniem należy odstawić leki przeciwalergiczne. Badanie zaleca się u dzieci powyżej 4 roku życia.

Alergie u dzieci są dziś niestety bardzo częstym problemem. Badania diagnostyczne są bezpieczne i wiarygodne, dlatego jeśli cokolwiek nas niepokoi, warto zabrać dziecko na testy alergiczne. Dzięki przeprowadzonej diagnostyce będziemy mogli skutecznie pomóc dzieciom w walce z alergią.

Więcej informacji znajdziecie na Derm-Al.pl

moskwa samolot z chmur na niebie

Nad Moskwą pojawił się dziwny obiekt. Przypominał samolot. Ludzie byli przerażeni

zara zwrot w sklepie

Zara. Zwroty towaru i jego zasady. Co zrobić, by oddać ubrania, które nam nie pasują?