w

HAHAHA!HAHAHA! PŁACZĘPŁACZĘ

USA wstrzymają całą pomoc wojskową dla Ukrainy? Ekspert nie ma złudzeń. Za kilka dni…

8 listopada odbędą się w USA wybory połówkowe, w których stawką jest większość w Senacie i Izbie Reprezentantów. Obecnie rządzą w nich Demokraci, ale Republikanie mają nadzieję na zmianę układu sił.

pomoc wojskowa dla ukrainy ranking
Fot. Newseria; Twitter

Wygrana Republikanów będzie oznaczać spore problemy dla Demokratów, którzy nie będą mogli już tak swobodnie realizować swojej polityki względem Ukrainy. Przestrzega przed tym dr hab. Jarosław Szczepański, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

USA wstrzymają wsparcie wojskowe dla Ukrainy? Za kilka dni wszystko się wyjaśni

Zdaniem eksperta z UW, wygrana Republikanów w zbliżających się wielkimi krokami wyborach może oznaczać, że zmieni się dotychczasowa polityka USA wobec Ukrainy. Nie powinna ona natomiast wpłynąć na polsko-amerykańskie stosunki, dla których większe znaczenie będą mieć zaplanowane na 2024 rok wybory prezydenckie za oceanem.

– Dzisiejsze sondaże dotyczące wyborów do Izby Reprezentantów, czyli izby niższej Kongresu Stanów Zjednoczonych, wskazują, że sytuacja jest właściwie przesądzona. Republikanie, dotychczas mniejszościowa grupa w tej izbie, powinni uzyskać większość mandatów – potwierdza dr hab. Jarosław Szczepański, ekspert Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Prawdopodobnie w Senacie dojdzie do remisu ze wskazaniem na Demokratów. Natomiast Republikanie w Stanach Zjednoczonych często bywają niedoszacowani, wobec tego wszystko jeszcze może się wydarzyć. Prezydent Ukrainy jest zaniepokojony tymi informacjami.

Po wyborach 8 listopada możliwe wstrzymanie pomocy dla Ukrainy

8 listopada br. w USA odbędą się tak zwane połówkowe wybory, określane tak ze względu na to, że przypadają w połowie kadencji prezydenta Joe Bidena. Amerykanie wybiorą w nich m.in. jedną trzecią Senatu i całą Izbę Reprezentantów.

Politykę w Stanach Zjednoczonych realizuje się za pomocą executive acts, czyli aktów wykonawczych wydawanych przez prezydenta, ale przede wszystkim za pomocą ustawodawstwa zwykłego. Zwycięstwo frakcji republikańskiej w Kongresie oznacza blokowanie tego procesu stanowienia prawa, co uniemożliwi pełną realizację programu politycznego Bidena.

Ekspert wskazuje, że w przypadku wygranej Republikanów dużo łatwiej będzie im również narzucać narrację i prowadzić kampanię przed następnymi wyborami prezydenckimi, które odbędą się w 2024 roku. Jeśli zwycięży Trump (o ile będzie startował), pomoc militarna niemal na pewno zostanie zredukowana i będzie to prawdziwy problem dla Polski.

Wygrana Republikanów w listopadowych wyborach może też oznaczać, że zmieni się dotychczasowa polityka Stanów Zjednoczonych wobec Ukrainy, która dotąd mogła liczyć na duże wsparcie ze strony administracji Bidena i kolejne pakiety pomocy wojskowej.

Republikanie chcą się skupić na USA. Co zrobi Polska?

Część Republikanów chce ograniczenia tego wsparcia i większej koncentracji na wewnętrznych problemach gospodarczych USA. Kevin McCarthy, lider Republikanów w Izbie Reprezentantów, powiedział w połowie października, że nie będzie wystawiania czeków in blanco dla Ukrainy, bo Stanom grozi recesja.

Narracja izolacjonistyczna frakcji, które chcą, żeby politycy zajęli się przede wszystkim gospodarką amerykańską i sprawami krajowymi, jest dosyć silna i istotniejsza u Republikanów niż Demokratów. To może oznaczać, że paradoksalnie ci, którzy są wskazywani przez polityków prawicowych w Europie jako sojusznicy za oceanem, mogą sprawić, że Europa straci istotne źródła pomocy w starciu z Rosją na terenach Ukrainy.

Wojna w Ukrainie to jeden z ważniejszych tematów trwającej w Stanach kampanii wyborczej, która jest już na finiszu. Wśród jej najważniejszych wątków przewijają się jednak kwestie wewnętrzne. To m.in. sytuacja gospodarcza, w tym najwyższa od dekad inflacja

Ważniejsze dla polsko-amerykańskich stosunków będą dopiero kolejne wybory prezydenckie za oceanem, które odbędą się za dwa lata.

dr grzesiowski koronawirus youtube mutacja indyjska wielka brytania czwarta fala

Co dziesiąty obywatel po 50-tce umrze? Dr Grzesiowski ujawnia szokujące dane

dziewczyna wypadła z okna szczecin film

Szczecin. Wypadła z okna, zginęła na miejscu. Nowe fakty! Przy Wilczej płoną znicze