w ,

Piekarze biją na alarm! Tyle za moment będzie kosztował chleb. Piekarnie masowo upadają

im bliżej końca roku, tym coraz więcej branż ujawnia prawdziwy obraz tego, co nas czeka. Ceny energii dobijają piekarnie. Chleb może kosztować nawet 10 zł za jeden bochenek.

chleb po 30 zł

Koszty produkcji w Polsce rosną. Problemy mają kolejne branże, które muszą zmagać się z podwyżkami rachunków za gaz i prąd rzędu nawet 1000 proc. Tego nie jest w stanie udźwignąć żadne przedsiębiorstwo. Czy czeka nas fala bankructw piekarni?

Zapłacimy 15 zł lub więcej za jeden chleb? Piekarze są w rozsypce. Albo podwyżki, albo bankructwo

Od września kolejne branże podwyższają ceny towarów i usług. Wszystko przez drastycznie rosnące koszty produkcji oraz rachunki. Główną przyczyną jest jednak rosnący koszt energii. Jak stwierdził w rozmowie z dziennikarzami portalu portalspozywczy.pl Janusz Kazimierczuk, prezes piekarni SPC, lada chwila chleb może kosztować 15 zł lub więcej.

Koszty energii, głównie gazu i prądu, rosną jak na drożdżach. A to nie koniec podwyżek. Najgorsze przed nami, bo w 2023 roku uderzą w nas jeszcze inne problemy natury gospodarczej, w tym gigantyczna inflacja. Spirala nakręca się z każdym miesiącem.

Ceny gazu w przypadku piekarni wzrosły nawet o 1900%, a prądu o niema 500%. Podwyżki dotyczą też surowców używanych przy produkcji wypieków. Droższe są opakowania, jaja czy mąka. Na to wszystko Polski Ład spowodował, że trzeba więcej oddać ZUS-owi w formie składki zdrowotnej a pracodawcy mają jeszcze większe obciążenia.

Setki piekarni w Polsce upadną do wiosny. Przed nami fala upadłości

Koszty piekarni idą w setki tysięcy, a czasem kilka milionów miesięcznie. Tak gigantycznych pieniędzy nie da się łatwo pokryć z bieżącej sprzedaży, która zapewne też spadnie, bo obywatele oszczędzają nawet na podstawowych produktach żywnościowych.

Nie ma tej możliwości nieustannego przerzucania kosztów na klienta końcowego. Nie ma co się łudzić – spora część piekarni w Polsce po prostu upadnie, niektóre nie dotrwają do wiosny przyszłego roku.

To dramat, bo wiele z tych biznesów to rodzinne firmy, które sprzedają nam chleb przez dziesięciolecia. To firmy z tradycjami i cechujące się wysoką jakością, której trudno niestety szukać w hipermarketach.

Nie ma już złudzeń. Albo piekarnie znacząco podwyższą ceny, albo znikną z rynku. – Dochodzą do nas informacje o zamknięciu wielu piekarń lub zadłużaniu się u swoich dostawców surowców. Sytuacja dla całej branży jest bardzo poważna – stwierdza właściciel SPC.

Nie żyje znana polska piosenkarka. Miała 33 lata. Zginęła podczas próby ratowania psa

przedterminowe wybory 2022 kaczyński pis

Kaczyński zapowiada nowy wysoki podatek. „Znaczna danina” obejmie sporą grupę Polaków