w ,

Jak zadbać o bezpieczeństwo w trasie? O tym musi wiedzieć każdy kierowca

Bezpieczeństwo w trasie jest niesamowicie ważne dla wszystkich pasażerów. Wiele zależy nie tylko od kierowcy ale również od auta, które prowadzi.

bezpieczeństwo w podróży
Fot. materiały partnera

Zbliżające się święta sprzyjają częstym wyjazdom do rodziny, przerwom świątecznym czy wyjechaniu na wakacje. Jest to pora roku, która charakteryzuje się trudnymi warunkami na drodze. Jak więc zapewnić bezpieczeństwo w czasie podróży sobie i swoim pasażerom?

Bezpieczeństwo w trasie

Bezpieczeństwo w czasie podróży samochodem powinniśmy zachować nie tylko zimą, ale podczas każdej pory roku. Na drodze może pojawić się mnóstwo sytuacji, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. W jaki sposób zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze?

Zapięte pasy to podstawa bezpieczeństwa! 

Wiele, czasem nawet śmiertelnym zakończeniom wypadków można było zapobiec – wystarczy, że pasażerowie mieliby zapięte pasy. Z tego powodu nie bagatelizujmy tej czynności i od razu po wejściu do samochodu zapnij pasy bezpieczeństwa. To tylko kilka sekund, a mogą uratować Ci życie.

Piłeś? Nie jedź 

To zdanie jest znane chyba każdemu Polakowi. Zanim wsiądziesz za kółko upewnij się, że na pewno możesz prowadzić. Często kierowcy nie zdają sobie sprawy, że nie powinni jeszcze kierować autem, bo „czują się dobrze”.

Takie podejście jest przyczyną częstych wypadków. Dobrym wyjściem z sytuacji jest zaopatrzenie się w alkomat, nawet jednorazowy czy udanie się na pobliski komisariat i tam sprawdzić swoją trzeźwość.

Zadbaj o porządek w samochodzie

Czyste auto to bezpieczne auto. W samochodach często możemy napotkać nie tylko wiele przedmiotów codziennego użytku, ale również zwykłe śmieci – plastikowe butelki po napojach, opakowania po jedzeniu czy przekąskach.

Dlaczego porządek w aucie jest taki ważny? Kiedy kierowca musi szybko reagować dźwięk wydany przez któryś z przedmiotów może go on rozproszyć, a nawet zasłonić i ukrócić pole widzenia.

Dobra widoczność

W dobrej widoczności pomoże nie tylko porządek w samochodzie, ale również odpowiednie wycieraczki. W okresie jesienno – zimowym należy skontrolować ich stan i w przypadku zużycia wymienić. Nowe, dobre gumy lepiej zbierają wodę z szyby, co przyczyni się do lepszej widoczności.

Odpowiednie opony

Pamiętaj o zmienianiu opon z letnich na zimowe i na odwrót. Odpowiednie opony podczas danej pory roku zapewnią spokój i bezpieczeństwo Tobie i Twoim pasażerom.

Podróżujesz z dzieckiem? Pamiętaj o tym!

Aby maluch był spokojny w drodze trzeba mu dać jakieś zajęcie. Z tego powodu przynosimy do samochodu wiele zabawek, które sprawią, że dziecko podczas podróży będzie spokojne.

To normalne, jednak pamiętaj o tym, aby nie leżały one luźno w aucie. Podczas wypadku rozrzucone zabawki mogą zrobić nie tylko dziecku, ale i każdemu pasażerowi krzywdę.

Bezpieczeństwo na trasie – podsumowanie

Wybierając się w podróż autem, nieważne czy krótką czy długą, bezpieczeństwo musi być na pierwszym miejscu. Aby o to zadbać:

  • zwolnij,
  • bądź spokojny,
  • zadbaj o to, aby każdy miał prawidłowo zapięte pasy,
  • sprawdź oświetlenie samochodu,
  • prowadź auto tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jesteś trzeźwy,
  • pamiętaj o odpowiedniej odległości od innych aut.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo z Mercedesem

Bezpieczeństwo w trasie jest niesamowicie ważne dla wszystkich pasażerów. Wiele zależy nie tylko od kierowcy ale również od auta, które prowadzi.

Pozwól zaopiekować się całą Twoją rodziną podczas podróży i sprawdź rodzinne samochody osobowe marki Mercedes.

jak oszczedzic na ogrzewaniu w bloku

Jak oszczędzić na ogrzewaniu w bloku? Ekspert ujawnia. Faktura niższa nawet o 60 proc.

Czekoladowe mikołaje są rakotwórcze? Szokujące wyniki badań składu świątecznych figurek