w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! HAHAHA!HAHAHA! PŁACZĘPŁACZĘ WTFWTF KOCHAM TO!KOCHAM TO! OMGOMG

Jak zmieścić się w rządowym limicie 2000 kWh na rok? Oto największy złodziej energii w Twoim domu

2000 kWh limitu zużycia energii elektrycznej na rok to niezbyt wiele. Rodziny będą musiały zastanowić się, jakich urządzeń się pozbyć, by nie zapłacić więcej.

co zużywa najwięcej prądu
Fot. Freepik

Rząd chce ustalić nowy limit zużycia rocznego energii elektrycznej. Po jego przekroczeniu rodziny zapłacą rynkową stawkę ustaloną przez Urząd Regulacji Energetyki. To może być prawdziwy cios w finanse, bo mówi się, że podwyżki sięgną nawet 400 proc. Jakie urządzenia zjadają najwięcej energii?

Co zużywa najwięcej prądu? 2000 kWh – ile to jest? Ile kosztuje 1 kWh?

Ostatnie lata były bez wątpienia latami względnego dobrobytu. Polaków było jak nigdy wcześniej stać na dużo więcej. Remonty, urządzanie domu, wymiana mebli i RTV oraz AGD szły pełną parą. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Nadchodzi wielkimi krokami potężny kryzys na rynku energetycznym, który zmusi nas do oszczędzania.

Oszczędzanie będzie polegało już nie tylko na ograniczeniu zużycia prądu czy gazu. Niektórzy będą musieli pozbyć się urządzeń, do używania których przyzwyczaili się przez ostatnie lata. Będzie to na pewno bardzo trudne, ale niestety koniecznie.

Część takich urządzeń to sprzęty wyjątkowo energochłonne. Większość z nas nie ma pojęcia, jak bardzo. Najgorsze jest to, że Polacy właściwie nie wiedzą nawet, ile to jest 2000 kWh rocznie. To, co najbardziej obecnie interesuje naszych rodaków to urządzenia AGD. Chcą wiedzieć, które z nich są prawdziwymi złodziejami energii.

Złodziej prądu w domu. Już wiadomo, które to urządzenie!

Polacy nie mają świadomości, jakie urządzenia w domu zjadają najwięcej prądu i powodują, że ich rachunki puchną. Ponad połowa badanych w tej kwestii wskazała, że prąd ciągnie suszarka do prania lub zmywarka. To oczywiście nie jest odpowiedź zgodna z prawdą.

Jak się okazało, zaledwie przez godzinę działania kosmiczne ilości energii pochłania kuchenka indukcyjna. Zaledwie co trzeci Polak był tego świadomy w trakcie badań. Informacja ta została jednak potwierdzona przez PGNiG.

Płyta indukcyjna przez rok pobiera nawet trzy razy tyle energii, co lodówka. To również pięć razy tyle co przeciętna pralka. Wszystko oczywiście zależne jest od tego, w jaki sposób i jak często sprzętu energochłonnego używamy. Dane te mogą się zatem nieco różnić w przypadku każdego z nas.

2000 kWh. Dużo czy mało? Ten limit łatwo będzie przekroczyć

Wracając do tematu limitu, który ma zostać wprowadzony, warto wiedzieć, że 2000 kWh na rok to stosunkowo mało. Miesięcznie daje to limit na poziomie około 166 kilowatów. Według analiz przeciętne zużycie energii elektrycznej w czteroosobowej rodzinie wynosi nawet 2500 kWh. To oznacza, że od zużycia ponad limit trzeba będzie zapłacić sporo więcej.

Jakie jeszcze urządzenia mogą zjadać dużo prądu? To na pewno telewizor, choć od momentu, gdy wprowadzono LED-owe ekrany, zużycie energii w przypadku tych urządzeń drastycznie spadło.Warto zwrócić również uwagę na laptopy czy ładowarki do telefonów. Urządzenia włączone 24 na dobę do sieci – mimo, iż nie używamy ich – również pobierają prąd.

Pamiętajmy też o zmianie żarówek tradycyjnych na LED-owe. Oświetlenie 60-metrowego mieszkania zwykłą żarówką może kosztować kilkaset złotych na rok. Lampy LED-owe pozwolą mocno ograniczyć pochłanianie energii i tym samym ograniczyć rachunki.

lokaty bankowe inflacja oszczędzanie nie opłaca się niskie oprocentowanie eurostat

Jak zaoszczędzić na kupowaniu jedzenia? Proste sposoby, o których sklepy Ci nie powiedzą

ile dać księdzu po kolędzie 2022

Księża nie odpuszczają Polakom. Duchowny podał kwotę. Mają płacić również niewierzący