w ,

Ciąża a wizyta u dentysty. Czy leczenie zębów w ciąży na pewno jest bezpieczne?

Nierozłączną częścią naszego organizmu są zęby, które często narażone są na stany zapalne. Mogą one mieć poważny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

dentysta przed ciążą forum

To szczególnie istotne podczas trwania ciąży, dlatego że każda infekcja organizmu może wpływać również na płód. Czy leczenie zębów w trakcie ciąży wiąże się z jakimikolwiek problemami? W tym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób dbać o zęby oraz je leczyć w trakcie trwania ciąży.

 1. Jaki jest wpływ nieleczonych zębów na organizm?
 2. Dieta w ciąży i zdrowe zęby
 3. Dozwolone zabiegi stomatologiczne w trakcie ciąży, czyli jakie?
 4. Niewskazane zabiegi w trakcie trwania ciąży – przykłady
 5. Bezpłatne leczenie zębów w trakcie trwania ciąży

Wpływ nieleczonych zębów na organizm

W jamie ustnej znajduje się wiele delikatnych tkanek podatnych na zmiany chorobowe. Często to właśnie tutaj można zauważyć, że w organizmie zaszły niepokojące zmiany. Do ogólnoustrojowych zaburzeń, które rozwijają się często w jamie ustnej,  zalicza się m.in.: choroby onkologiczne, nefrologiczne czy hematologiczne.

Bakterie osiadające na powierzchni zęba tworzą płytkę bakteryjną. Wraz z zapaleniem tkanek, które otaczając ząb — mogą silnie oddziaływać na organizm.

Przykładowo, badania potwierdzają, że zaostrzenie choroby hashimoto lub łuszczycy może wiązać się z nieleczonym stanem zapalnym zębów. Podobną sytuację można zanotować przy chorobie reumatoidalnego zapalenia stawów. Choroba zębów może być powodem podwyższenia czynnika reumatoidalnego.

Zdrowe zęby są bardzo ważne, szczególnie dla kobiet w ciąży. Choroby uzębienia mogą mieć związek z niską masą urodzeniową dziecka.

Dieta w ciąży i zdrowe zęby

Ciąża zwykle wiąże się ze zmianą diety i wielu przyzwyczajeń żywieniowych. Najczęstszym problemem jest prawidłowa gospodarka węglowodanowa. Dieta bogata w węglowodany może wpływać na uzębienie matki, jak i dziecka. 

Istotne podczas trwania ciąży jest dostarczanie pożywienia bogatego w wapń, który wiąże się z kształtowaniem układu kostnego dziecka. Dostarczanie tych produktów wskazane jest w późniejszej fazie ciąży.

W przypadku niedostarczenia odpowiedniej ilości wapnia istnieje ryzyko przewlekłego zapalenia przyzębia. Badania wskazują również na fakt, iż dzieci, których matki nie spożywały odpowiedniej ilości wapnia, miały znaczny problem z rozwijającą się próchnicą zębów.

Dozwolone zabiegi stomatologiczne w trakcie trwania ciąży

Leczenie zębów w trakcie ciąży jest konieczne z uwagi na rozwijające się stany zapalne mające wpływ na organizm matki, jak i dziecka. Które zabiegi są dozwolone w okresie trwania ciąży, a które powinniśmy odłożyć? Poniżej zamieszczamy listę dozwolonych zabiegów. 

 • Leczenie próchnicy 
 • Leczenie kanałowe (niewskazane w pierwszym trymestrze ciąży, o konieczności zastosowania leczenia decyduje lekarz stomatolog)
 • RTG zęba (niewskazane, ale możliwe w razie konieczności)
 • Znieczulenie zęba (dozwolone po pierwszym trymestrze ciąży, o konieczności zastosowania leczenia decyduje lekarz stomatolog)
 • Usunięcie zęba (dozwolone po pierwszym trymestrze)
 • Usuwanie kamienia nazębnego (dozwolone po pierwszym trymestrze ciąży)

Niewskazane zabiegi w trakcie trwania ciąży

Niektóre zabiegi stomatologiczne dozwolone są w danym okresie trwania ciąży lub o konieczności jego wykonania decyduje lekarz stomatolog. Są jednak również takie zabiegi, które nie są w ogóle wskazane lub zdecydowanie zabronione. Sprawdź, które z nich powinno się odłożyć na okres po porodzie.

 • Wybielanie zębów
 • Zabiegi protetyczne
 • Prostowanie zębów aparatem ortodontycznym

Bezpłatne leczenie zębów w trakcie trwania ciąży

Planując ciążę, warto pomyśleć również o tym, aby odpowiednio zadbać o stan jamy ustnej. Jeśli zadbamy o to odpowiednio wcześniej, późniejszy proces w trakcie ciąży może okazać się łatwiejszy i mniej skomplikowany w razie konieczności zastosowania leczenia.

Warto wiedzieć również o tym, że ubezpieczonym kobietom w ciąży przysługuje darmowy pakiet leczenia stomatologicznego. Jeśli chcemy dowiedzieć się o nim więcej, możemy poszukać informacji w Dzienniku Ustaw (rok 2021 poz. 2148) pod hasłem świadczeń gwarantowanych.

Lista refundowanych zabiegów w ramach darmowego pakietu świadczeń gwarantowanych w zakresie usług stomatologicznych

 • Badanie kontrolne (przysługuje jeden raz na kwartał)
 • Czyszczenie zębów z osadu i kamienia (przysługuje jeden raz na 6. miesięcy w obrębie całego uzębienia)
 • Czasowe lub stałe wypełnianie kanału zębów
 • Kanałowe (endodontyczne) leczenie wraz z wypełnieniem (dotyczy 2 lub 3 kanałów)
 • Kanałowe leczenie zęba, w którym stwierdzono zakażenie kanału
 • Ekstyrpacja miazgi (usunięcie żywej oraz martwej miazgi zęba)
Artykuł powstał przy udziale Fachowy Dentysta – kliniki stomatologicznej w Warszawie Bemowo, świadczącej kompleksowe usługi stomatologiczne

PILNE. Rosyjski okręt zmierza w kierunku USA. Na pokładzie mogą być rakiety Cyrkon

daria kabala malarz kariera wiek rodzina dzieci

Daria Kabała-Malarz. Kim jest znana dziennikarka sportowa – twarz Canal+ Sport?