Doradztwo i analiza logistyczna przydaje się również wtedy, gdy procesy nie przebiegają prawidłowo albo koszty logistyczne okazują się zbyt wysokie.
Co daje doradztwo logistyczne?
Doradztwo logistyczne ma na celu podzielenie się wiedzą na temat możliwości usprawnienia procesów logistycznych i redukcji ich kosztów. W swojej pracy konsultanci skupiają się na:
- określeniu celów przedsiębiorstwa,
- zrozumieniu jak ono działa obecnie i jakimi zasobami dysponuje,
- nazwaniu problemów optymalizacyjnych, z jakimi się boryka,
- wskazaniu rozwiązań, które wpłyną na rozwój firmy.
Analiza logistyczna stanowi wsparcie logistyczne i może odbywać się na różnych poziomach, a jej zakres jest zależny od potrzeb zakładu.
Co wchodzi w zakres analizy logistycznej?
Analiza logistyczna skupia się na określeniu miejsca, w jakim znajduje się firma i sformułowaniu propozycji zmian wraz z omówieniem spodziewanych efektów. Uczciwie przeprowadzona analiza jest dokumentem, na którym może zostać oparta strategia biznesowa. Analizy logistyczne mogą dotyczyć takich aspektów jak:
- zarządzanie zapasami magazynowymi,
- ułożenie towaru w magazynie,
- analiza procesów logistycznych w przedsiębiorstwie,
- analiza kosztów logistycznych,
- utracona sprzedaż,
- efektywność poszczególnych działów i procesów.
Konsulting logistyczny może dotyczyć wszystkich tych elementów lub procesów, które wymagają poprawy w pierwszej kolejności.
Analiza kosztów logistycznych – ile można zyskać?
Sama analiza kosztów logistycznych nie sprawi, że przedsiębiorstwo zacznie oszczędzać czy zwiększy zyski. Jednak działania podjęte na jej podstawie w takich obszarach jak:
- optymalizacja tras przewozowych,
- wybór tańszego dostawcy,
- lepsze zarządzanie zapasami,
- zmniejszenie kosztów eksploatacji pojazdów, maszyn i urządzeń
- i usprawnienie procesów magazynowych i logistycznych
często dają zyski od 10 do 20%.
Co obejmuje analiza procesów logistycznych w przedsiębiorstwie?
Analiza procesów logistycznych w przedsiębiorstwie obejmuje ocenę procesów przepływu informacji, produktów, materiałów i usług w całym łańcuchu dostaw.
Ma na celu znalezienia dziedzin, które można zautomatyzować, usprawnić, aby finalnie praca była bardziej efektywna, pozwalała uniknąć łatwych do przewidzenia błędów i wymagała mniejszego nakładu czasu i środków.
DataConsult – wsparcie logistyczne Twojego przedsiębiorstwa
Jeśli czytając artykuł, myślisz o swojej firmie i zastanawiasz się, jak mógłbyś jeszcze usprawnić logistykę, to pomyśl o audycie dokonanym przez zewnętrzną firmę.
Możesz skorzystać z oferty firmy DataConsult, która zapewnia wsparcie logistyczne od ponad 17 lat, a obecnie przoduje w nowoczesnych rozwiązaniach informatycznych, które znacząco pomagają w zarządzaniu procesami.