w ,

Ważna zmiana dla emerytów. Rząd podjął ostateczną decyzję w sprawie „czternastki”

Rząd postanowił raz na zawsze rozwiązać kwestię 14. emerytury. Ma być ona wypłacana seniorom co rok. Projekt ustawy pojawi się na biurku premiera do wiosny.

rząd budżet 2021 emeryt dorabiający umowa zlecenie o dzieło składki działalność gospodarcza chorobowe pełne ozusowanie

14. emerytura będzie wypłacana co rok i będzie to zapisane ustawowo. Tym samym rząd ostatecznie zdecydował, że zarówno „trzynastka”, jak i „czternastka”, będą raz w roku trafiać na konta polskich seniorów.

14. emerytura na stałe. Rząd już szykuje ustawę

Projekt ustawy, w której zapisana będzie „czternastka” jako świadczenie coroczne, zostanie prawdopodobnie przygotowany do wiosny. Tak wynika z harmonogramu prac rządu Zjednoczonej Prawicy.  Jest jednak jeden minus, do czego przyznał się wiceminister finansów Artur Soboń.

Wszyscy emeryci pamiętają, że w 2022 roku zarówno „trzynastka„, jak i „czternastka„, były świadczeniami zwolnionymi z podatku dochodowego (PIT). Niestety rząd wycofał się z tego rozwiązania. Od teraz dodatkowe bonusy dla emerytów będą opodatkowanie.

To oznacza, że w 2023 roku rząd opodatkuje 13. i 14. emeryturę. Wiceminister finansów stwierdził, że zwolnienie bonusów z podatku w ubiegłym roku było rozwiązaniem jednorazowym. Informacja ta zbiegła się z rekordową waloryzacją, z którą seniorzy mają do czynienia w marcu tego roku.

Emerytury przez inflację realnie spadły, a nie wzrosły

Mimo rekordowej waloryzacji realna wartość emerytur i rent spadła. Jak wyliczają ekonomiści, świadczenia z ZUS realnie straciły na wartości w 2022 roku i był to pierwszy taki przypadek od ponad 20 lat. Co ciekawe, wartość świadczeń spadła mimo 13. i 14. emerytury.

Realna wartość emerytur z ZUS w 2022 spadła konkretnie o 4,7% względem 2021. Jeszcze gorzej jest w przypadku emerytur rolniczych – tam spadek wartości wyniósł aż 8,5%. Wszystko z powody wysokiej inflacji, która przekracza wskaźnik waloryzacji. Rekordowo wysoka inflacja zjada nie tylko świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przy poziomie drożyzny w okolicach 17,2% mamy do czynienia z realnym spadkiem wartości świadczenia Rodzina 500+ o 86 zł, minimalnej pensji o 517 zł, średniej pensji o 1132 zł, średniej emerytury o 464 zł. Dla każdego tysiąca złotych oszczędności jest to z kolei spadek wartości o około 145 zł.

rozenek-majdan instagram

Rozenek-Majdan przyznała się, co robi w kuchni. Jej fanki są tym mocno zaskoczone

kamila szczawińska z mężem

Kamila Szczawińska. Co wiemy o życiu prywatnym i zawodowym polskiej modelki?