w ,

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej – co warto wiedzieć na ten temat?

Najlepszym okresem na odgrzybianie klimatyzacji jest wiosna. Jeżeli jednak nie zdążyłeś tego wtedy zrobić, koniecznie zrób to nawet latem.

odgrzybianie klimatyzacji samochodowej spray ozon ultradźwiękami

Czynność tą należy wykonywać regularnie, ponieważ pozwala to uniknąć bakterii szkodliwych dla zdrowia. Jak poprawnie odgrzybić klimatyzację i ile kosztuje taka usługa?

Jakimi sposobami można odgrzybić klimatyzację w swoim samochodzie?

Istnieje kilka sposobów na czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji samochodowej. Można jednak wybrać któryś z podstawowych opcji:

  • Samodzielnie zająć się odgrzybianiem klimatyzacji – decyduje się na to wielu kierowców, głównie ze względu na niskie koszty i wygodę.
  • Zlecenie pracy specjalistom – aby to zrobić należy udać się do warsztatu zajmującego się takimi usługami, bądź zamówić specjalistę do swojego domu.

Pamiętaj, że czyszcząc klimatyzację samodzielnie nie zawsze wystarczy aby pozbyć się wszystkich bakterii.

Kiedy należy podjąć się odgrzybiania klimatyzacji samochodowej?

Istnieją trzy, podstawowe sytuacje, w których należy odgrzybić klimatyzację:

  • kupno używanego auta – nie wiadomo wtedy kiedy była ostatni raz czyszczona klimatyzacja,
  • z klimatyzacji brzydko pachnie,
  • od ostatniego przeglądu klimatyzacji na serwisie minął rok.

Jak często trzeba odgrzybiać klimatyzację samochodową?

Należy to robić regularnie, co dwanaście miesięcy i najlepiej na wiosnę. Dlaczego? Jesienią i zimą unosi się w powietrzu spora wilgoć. Ponadto w tym okresie warunki pracy klimatyzacji nie sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów.

Domowy sposób na odgrzybianie klimatyzacji w swoim samochodzie

Do domowego odgrzybiania klimatyzacji samochodowej wystarczy zakup pianki dezynfekującej. Jest to najtańsza z metod. Długą rurkę należy bezpośrednio wprowadzić do kanałów klimatyzacji i zaaplikować zaaplikować do środka preparat.

Metoda ta nie należy niestety do najskuteczniejszych. Pianka musi być dokładnie i równomiernie rozprowadzona, co jest niemożliwe, ponieważ nie widzimy gdzie dokładnie została w danym momencie skierowana końcówka, ani nie możemy sprawdzić, czy pokryła ona całą powierzchnię kanału wentylacyjnego.

Należy zaznaczyć, że niedokładne czyszczenie klimatyzacji sprawia, iż w układzie pozostaną resztki drobnoustrojów, które rozmnożą się na nowo. Dlatego najlepiej udać się z tym do fachowca, który razem ze specjalistycznym sprzętem poradzi sobie z tym problemem.

Nie można zapomnieć o wymianie filtra kabinowego!

Filtr kabinowy decyduje o sprawności klimatyzacji w Twoim samochodzie. Radzi się, aby był on wymieniany przynajmniej raz w roku, a następnie wymienić go przy odgrzybianiu i czyszczeniu klimatyzacji. Do wyboru są dwa rodzaje filtrów:

  • standardowy filtr kabinowy,
  • filtr kabinowy z węglem aktywnym.

Odgrzybianie klimatyzacji przez specjalistów!

Nie warto męczyć się samemu z odgrzybianiem, bez pewności czy jest ona aby na pewno skuteczna. Lepiej oddać auto w ręce specjalistów, którzy doskonale poradzą sobie z tym zadaniem.

Opracowanie: SKODA Bohemia Motors

Nie żyje znany polski tenisista. KW Arka: „Składamy najszczersze kondolencje”

isakowicz zaleski rak

Chory na raka ks. Isakowicz-Zaleski przewieziony do szpitala. „Kiepsko się czuję”