w

„Nigdy wojna nie była tak blisko”. Prezydent Duda komentuje poranny Alert RCB

Prezydent i zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda pojawił się w Ustce, gdzie odbywają się ćwiczenia Anakonda 2023. Skomentował sprawę białoruskiego balonu.

anakonda 2023 ustka kiedy
© Przemysław Keler/KPRP; prezydent.pl (pobrano 13 maja 2023)

Prezydent Andrzej Duda pojawił się w Ustce, by obserwować na żywo ćwiczenia wojskowe Anakonda 2023. Przy okazji pytany przez dziennikarzy odniósł się do sprawy tajemniczego obiektu, który wtargnął w naszą przestrzeń powietrzną z terenu Białorusi.

Prezydent: „Nigdy wojna nie była tak blisko nas”

Prezydent Duda pojawił się w Ustce w towarzystwie generałów. Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce obserwował największe tegoroczne ćwiczenia – ANAKONDA-23. Do sieci wrzucono też fotografię prezydenta stojącego w towarzystwie generałów, w tym tego, którego rzekomo chce zdymisjonować minister obrony.

To obraz, który mówi nam więcej, niż 1000 słów. Zapewne nie będzie żadnej dymisji z powodu rakiety, którą odnaleziono pod Bydgoszczą, a głowa państwa stoi murem za wojskowymi najwyższej rangi. Prezydent pytany był dziś jednak o sprawę balonu, który przyleciał znad Białorusi.

Pojawiają się sytuacje, kiedy procedury są uruchamiane pierwszy raz – podkreślił Andrzej Duda przekonany, że sytuacja zmienia się z dnia na dzień i nie na wszystko możemy być w pełni przygotowani. Jednocześnie liczy na spokój i zaufanie ze strony Polaków, bo jest przekonany, że nasz kraj jest całkowicie bezpieczny.

Z taką sytuacją mamy jako kraj do czynienia pierwszy raz

Każdy stara się swoje obowiązki wykonywać jak najlepiej. Wiemy, że są różne sytuacje, bo czas jest taki, z jakim nie mieliśmy jeszcze nigdy do czynienia. Wojna nie była aż tak bardzo blisko nas, nie była tak namacalna. Ona stwarza wiele różnych, trudnych sytuacji, prowokacji – przyznał prezydent Duda.

Głowa państwa zapewnia, że wnioski z tego, co się dzieje w ostatnich tygodniach i miesiącach są wyciągane, ale wiele sytuacji przytrafia nam się pierwszy raz. Do tej pory wojnę obserwowaliśmy jedynie w telewizji, mimo że ma miejsce blisko nas. Niestety w ostatnim czasie dochodzi do różnych niepokojących zdarzeń.

Polska i polskie wojsko nie widziało na i nad naszym terytorium takich zdarzeń od wielu dziesięcioleci. Są procedury, które weryfikujemy, na bieżąco sprawdzamy, analizujemy – przyznał Andrzej Duda dodając też, że wiele decyzji podejmowanych jest pierwszy raz.

Cieszę się z tego, że tak wiele osób czuwa nad bezpieczeństwem Polski – podsumował na koniec Duda. Prezydent rozmawiał z mediami chwilę po tym, jak zakończył wspólne oglądanie ćwiczeń wojskowych w Ustce.

emerytury 2021 rewaloryzacja zagrożone wypłaty epidemia zus tabela netto

Złe wieści w sprawie 15. emerytury. Stanowcza reakcja sekretarza generalnego PiS

500 plus świadczenie realna wartość inflacja podwyżki podatków drożyzna

Beata Szydło oficjalnie potwierdza. Chodzi o 500 PLUS. Program czekają zmiany