w ,

HAHAHA!HAHAHA! WTFWTF

II i III stopień alarmowy na terenie całej Polski. Decyzja zapadła. Co to oznacza i kogo dotyczy?

Do końca sierpnia przedłużono obowiązywanie na terenie naszego kraju drugiego i trzeciego stopnia alarmowego. Tłumaczymy, o co chodzi.

mateusz morawiecki lgbt gospodarka gender ideologia tychy żelazna logika
Fot. YouTube / Kancelaria Premiera

Premier Mateusz Morawiecki bez zastanawiania się postanowił przedłużyć do końca wakacji okres obowiązywania II stopnia alarmowego CRP BRAVO i III stopnia tzw. CHARLIE-CRP. O decyzji szefa rządu informację podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Stopień alarmowy II i III przedłużony. Co to oznacza dla obywateli?

Stopnie alarmowe CRP związane są z sytuacją, w jakiej znalazł się nasz kraj ponad rok temu i zagrożenia w cyberprzestrzeni. Trzecim stopniem z czterech opisanych szczegółowo w ustawie dotyczącej zwalczania terroryzmu jest CHARLIE–CRP. Wprowadza go premier w momencie, gdy możliwe jest wystąpienie zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Jednocześnie  szef rządu przedłużył do końca sierpnia okres obowiązywania II stopnia o nazwie BRAVO. Jest on wprowadzany, gdy władze przewidują możliwość wystąpienia zagrożenia terrorystycznego w przestrzeni publicznej.

Co oznacza wprowadzenie stopni alarmowych? Głównie to, że polskie służby pozyskały wiedzę, że tego typu zagrożenia mogą wystąpić w najbliższym czasie. W okresie obowiązywania alertów cała publiczna administracja zobowiązana jest do zachowania czujności nie tylko w sieci, ale też poza nią.

Wzmożona kontrola ludzi i budynków, ale to nie wszystko

W przypadku obowiązywania na terenie Polski stopnia BRAVO służby mają prawo w każdej chwili kontrolować zarówno skupiska osób, jak i obiekty administracji publicznej. To tego typu miejsca przyciągają najczęściej osoby wrogo nastawione i planujące akcje o charakterze terrorystycznym.

W przypadku stopnia alarmowego III, czyli CHARLIE-CRP, odpowiednie służby przez całą dobę kontrolują wszystkie niezbędne do prawidłowego działania instytucje i infrastrukturę. Chodzi o zabezpieczenie jej przed potencjalnymi atakami i podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa w kluczowych dla państwa obszarach.

alert bravo charlie co to znaczy do kiedy
Fot. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego oba stopnie alarmowe dotyczą całego kraju, w tym również strategicznej infrastruktury energetycznej rozlokowanej poza granicami państwa. Warto pamiętać, że nie tylko służby są w takim przypadku zobowiązane do zachowania czujności, ale też w przypadku każdego typu alertu również obywatele.

Co powinno zatem zwracać uwagę zwykłych obywateli? Na pewno wszelkie budzące wątpliwość zachowania innych osób bądź grup, ale też pozostawione w nietypowych miejscach przedmioty takie jak torby, plecaki czy paczki, a nawet dziwne zachowanie kierowców jeżdżących autami służącymi do transportu towarów.

W przypadku, gdy zaczniemy coś podejrzewać, zgodnie z sugestią MSWiA należy bez zbędnej zwłoki powiadomić służby wykręcając numer 112.

policja warszawa bielany

7-letni zapłakany chłopiec na warszawskich Bielanach. Pomogła mu przypadkowa mieszkanka miasta

dzień dziecka policja szczecin

Dzień dziecka ze szczecińską drogówką. Tylko popatrzcie na te radosne miny!