w ,

USA. Apokalipsa w Nowym Jorku! Czerwony trujący dym przykrył całe miasto

Pożary lasów w Kanadzie wygenerowały ogromne ilości dymu i smogu, które dotarły do USA. Czerwony gryzący dym spowił całą stolicę Stanów Zjednoczonych.

nowy jork smog żółty dym z kanady
Fot. Twitter / @p_zuchowski

Trwające od dawna ogromne pożary lasów na terenie Kanady przyniosły smog i dym, który przykrył cały Nowy Jork. Miasto od paru dni wygląda jak z katastroficznego filmu. Wszelkie rekordy pomiarów zanieczyszczeń zostały pobite. Część ludzi wyjechała z miasta, inni chodzą w maseczkach.

Nowy Jork. Dym z Kanady spowił miasto. Sceny jak z filmu science-fiction

Toksyczny dym znad Kanady przebył kilkaset kilometrów drogi i dotarł do Stanów Zjednoczonych przykrywając stolicę państwa i nie tylko. Podobne obrazki widziano w Chicago i Atlancie. W Nowym Jorku sceny przypominają filmy katastroficzne. To zagrożenie dla zdrowia nawet 100 mln osób obywateli USA, którzy maseczkami próbują się chronić przed smogiem.

Gęsty i gryzący żółty dym przykrył wszelkie turystyczne atrakcje do tego stopnia, że z trudem było można zobaczyć nawet drapacze chmur. Do momentu uspokojenia się sytuacji odwołano wszelkie sportowe wydarzenia oraz część lotów z nowojorskiego lotniska.

Przyczyną zdarzenia są zmiany klimatyczne?

Czerwony smog niczym z filmu przykrył nawet całą Statuę Wolności. Turyści przebywający w tej chwili w mieście nie mają szczęścia i muszą przebywać w domach. Ci, którzy zdecydowali się na opuszczenie mieszkań, cierpią na swędzenie i łzawienie oczu. Władze zaapelowały do obywateli, aby ci wychodzili z domów tylko wtedy, gdy jest to niezbędne.

Prezydent USA Joe Biden poinformował za pośrednictwem Twittera, że jego kraj wysłał 600 strażaków na pomoc Kanadzie. Ma to spowodować, że pożary uda się ugasić szybciej. USA przekazały też Kanadzie niezbędny sprzęt ratowniczy.

Premier Kanady wyraził wdzięczność sąsiadowi za okazaną pomoc i przyznał jednocześnie, że zdarzenie jest kolejnym ostrzeżeniem przed zmieniającym się klimatem. Klimatyczne zmiany powodują między innymi trudne do ugaszenia pożary.

podwyżki dla nauczycieli trzynastki znp związek nauczycielstwa polskiego broniarz budżet 2021

A jednak! Będzie nagroda specjalna dla nauczycieli. Podano ostateczną kwotę

papież franciszek operacja

Watykan o stanie zdrowia Franciszka. Lekarze zabrali głos. Papież przyjął Eucharystię