w

Putin się wściekł! „Generał Armagedon” aresztowany za wspieranie rajdu Prigożyna

Pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że Władimir Putin nakazał aresztować jednego ze swoich kluczowych generałów. Surowkin miał zostać zatrzymany za zdradę.

generał armagedon surowkin
Fot. Wikipedia

Panika wśród rosyjskich wojskowych! Pojawiły się w mediach nieoficjalne doniesienia o fali aresztować wśród kluczowych generałów. Jest to efektem wydarzeń z minionego weekendu, kiedy miał miejsce rajd Grupy Wagnera na Moskwę.

Putin aresztuje dwóch generałów za zdradę. Chodzi o rajd Prigożina na Moskwę

Putin miał wydać rozkaz aresztowania naczelnego dowódcy rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych Siergieja Surowikina znanego jako „Generał Armagedon” oraz jego zastępcy. Pierwszy był jednym z najbardziej zaufanych ludzi na Kremlu. Surowkin był brutalnym dowódcą wojsk rosyjskich w Syrii w 2017 roku i przez chwilę również na Ukrainie w trwającej obecnie wojnie.

Wiadomość ta pojawiła się również na wielu prorosyjskich profilach w mediach społecznościowych, co świadczy o tym, że coś jest na rzeczy. Wraz z Surowkinem, który przebywać ma w areszcie śledczym Lefortowo, zatrzymany miał zostać generał pułkownik Andriej Judin.

Jeśli to prawda, to Putin zaczyna powoli czyścić. A że lubi działać w takich sprawach na zimno i mścić się tak żeby bolało jak najbardziej, to zapewne nie jest koniec – napisał na Twitterze redaktor „Rzeczpospolitej” Marcin Łuniewski.

„Rzeźnik z Syrii” był brutalny i nie liczył się z ludzkim życiem

Według jednego z rosyjskich blogerów Surowikin został aresztowany już 25 czerwca. Surowkin w kwietniu 2022 r. przejął stanowisko dowódcy Południowej Grupy Wojsk, która w ramach inwazji Rosji na Ukrainę walczyła w obwodach zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim. Na tym stanowisku nie osiągnął jednak sukcesów.

Gen. Surowikin był w bardzo dobrych relacjach z Priogożynem. Jego degradacja (i zastąpienie Gierasimowem) w styczniu br. była jednym z pierwszych sygnałów Putina, aby zmniejszyć ambicje Prigożyna. Warto przypomnieć, że w dniu buntu wzywał do jego przerwania – skomentowała Agnieszka Legucka z PISM Poland.

10 października 2022 r. objął dowództwo nad całością wojsk rosyjskich na Ukrainie. Dwa dni po mianowaniu wykazał się inicjatywą naruszenia praw człowieka bombardując infrastrukturę krytyczną (głównie energetyczną) na Ukrainie. To na jego polecenie Rosjanie podłożyli ładunki wybuchowe pod śluzy i podpory tamy w elektrowni wodnej w Nowej Kachowce pod Chersoniem.

Po zakończeniu tzw. „buntu Prigożyna” z 23-24 czerwca 2023 r. pojawiły się spekulacje medialne, że generał Surowikin prawdopodobnie wspierał, a co najmniej znał zamiary Prigożyna i nie poinformował o tym Putina.

Jeżeli ta informacja się potwierdzi, będzie to oznaczało, że nie tylko Szojgu zostaje, ale „czyści pole” po Prigożynie, czyli ludzi, którzy byli z nim w dobrych relacjach (a niekoniecznie byli uwikłani w spisek). Dlatego też dalej stawiam tezę, że Szojgu nie poleci – twierdzi Legucka.

irena santor youtube

Niepokojące wieści od Ireny Santor. „Mówią, że będzie mi tam dobrze”

PILNE. Madonna trafiła na OIOM. Nowa trasa koncertowa została anulowana