w , ,

Rząd uderzy w kolejną grupę obywateli. „Żadnej taryfy ulgowej”

Czy to oznacza koniec dla osób korzystających z podgrzewaczy tytoniu? Nawet 2 mln konsumentów w Polsce będzie miało problem.

zakaz mentolowego tytoniu do podgrzewaczy
Fot. rf123 / bykaruso

W projekcie nowelizacji ustawy lekowej, nad którą właśnie pracuje rząd, niespodziewanie znalazł się zapis zakazujący używania mentolowego tytoniu do podgrzewaczy. Dla konsumentów tego typu produktów to ogromny problem. Zakaz ten dotknie nawet 2 mln osób.

Rząd uderzy w podgrzewacze. To cios w około 2 mln konsumentów

Podgrzewacze są używane w naszym kraju przez około 2 mln osób. Zdecydowana większość używa mentolowego tytoniu i to te osoby będą za chwilę miały problem. Za chwilę, czyli jak wejdzie w życie nowelizacja ustawy lekowej. Jak czytamy w kolejnej odsłonie projektu:

Zakazu wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych o aromacie charakterystycznym (…) nie stosuje się do wyrobów tytoniowych innych niż papierosy, tytoń do samodzielnego skręcania papierosów i podgrzewane wyroby tytoniowe – brzmi zapis w proponowanej nowelizacji.

Politycy wpisali to do ustawy, ponieważ podzielają stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące szkodliwości tego typu produktów i negatywnego wpływu na zdrowie. Na przepisach z tytułu akcyzy straci zapewne budżet państwa. Akcyza na wyroby tytoniowe i wkłady do podgrzewania z roku na rok rośnie jak szalona.

Zakaz podgrzewaczy tytoniu, czy zakaz używania mentolowego tytoniu?

Zmiany są spowodowane koniecznością ujednolicenia przepisów do tych, które obowiązują w Unii Europejskiej. Wygląda na to, że to kolejna odsłona wojny, jaką wypowiedzieli politycy osobom korzystającym z mentolowego tytoniu.

Konsumenci doskonale pamiętają, że już w 2020 wszedł zakaz sprzedaży papierosów smakowych. Teraz zakazany ma być tytoń mentolowy używany w popularnych podgrzewaczach. Jak wskazują eksperci, zmiana przepisów to nic innego jak kolejna odsłona bitwy rządu z koncernami produkującymi tytoń.

Jak politycy komentują te zmiany? Minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie stacji RMF FM odniósł się do tematu i przyznał, że produkty tego typu są reklamowane jako „zdrowsza alternatywa” dla tytoniu. W rzeczywistości – jak twierdzi polityk – produkty te sieją spustoszenie wśród młodzieży.

Źródło: wyborcza.pl

marian paździoch ryszard kotys nie żyje świat według kiepskich przyczyna śmierci choroba żona wiek dzieci kotys kiedy zmarł

Tak wyglądały ostatnie chwile Mariana Paździocha. Ujawniono, co działo się na planie

esperal wszywka łódź

Esperal Łódź. Alternatywna metoda leczenia choroby alkoholowej