w ,

Kim jest Tomasz Świątek? Ojciec Igi Świątek to były sportowiec. Co o nim wiadomo?

Gdy słyszymy nazwisko Świątek, myślimy przede wszystkim o naszej wybitnej tenisistce Idze. Nie każdy wie, że jej ojciec również zajmował się sportem.

kim jest tomasz świątek
Fot. YouTube / RMF24; Peter Menzel (Wikipedia)

Gdy pomyślimy o nazwisku Świątek, widzimy przede wszystkim Igę. Dużo rzadziej porusza się w mediach temat jej rodziny, a w tym wypadku ojca. Okazuje się jednak, że i on ma za sobą bogatą sportową karierę. Kim jest ojciec Igi Świątek i co o nim wiadomo?

Kim jest Tomasz Światek? Ojciec Igi to były olimpijczyk

Ojciec liderki światowego rankingu WTA to również sportowiec. Można śmiało powiedzieć, że przekazał on Idze swoje sportowe geny. Sport był w rodzinie Świątków obecny cały czas, nie dziwi więc pasmo sukcesów polskiej tenisistki. Co wiemy o jej ojcu?

Tomasz Świątek przyszedł na świat 26 lipca 1964 w Warszawie. Można powiedzieć, że jego sportowe geny z powodzeniem odziedziczyły jego córki. To były polski wioślarz i olimpijczyk z Seulu z 1988 roku. Jest byłym zawodnikiem AZS-AWF Warszawa z lat 1984-1990.

W trakcie swojej kariery sportowej był uczestnikiem mistrzostw świata w Kopenhadze (1987 rok), Bied (1989 rok) i Barrington w 1990 roku. To również złoty medalista Uniwersjady 1987 Zagrzeb w czwórce podwójnej.

W 1987 zdobył złoty medal Uniwersjady w czwórce podwójnej. W trakcie igrzysk w Seulu wystartował w czwórce podwójnej (wraz z partnerami Sławomirem Cieślakowskim, Mirosławem Mrukiem i Andrzejem Krzepińskim). Nasza osada zajęła wtedy 7. miejsce.

Świątek był też 7-krotnym mistrzem Polski w dwójce podwójnej (1987, 1989, 1990) i w czwórce podwójnej (1987–1990), a także wicemistrzem kraju w dwójce podwójnej (1985) i 2-krotnym brązowym medalistą w jedynce (1986) i czwórce podwójnej (1986).

W 2020 roku Tomasz Świątek otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za całokształt działalności na rzecz promocji i rozwoju polskiego sportu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Iga Świątek (@iga.swiatek)

Tomasz Świątek. Żona, wiek i życie prywatne

59-letni ojciec najlepszej polskiej tenisistki związał się z Dorotą. Zarówno Iga, jak i jej tata, nigdy publicznie się o niej nie wypowiadali, dlatego też niewiele o niej wiadomo. Młoda tenisistka skupiona jest przede wszystkim na karierze, a jej ojciec na tym, by jej w niej pomagać.

Owocem związku są córki – Iga oraz Agata Świątek. Tomasz Świątek jest osobą, która zawsze stoi u boku córki – światowej sławy gwiazdy tenisa. Pomagał jej on od pierwszych dni, gdy zaczęła grać w tenisa. Zawsze razem jeździli na jej treningi.

Nie tylko szczęście, ale i sukcesy Igi na kortach tenisowych świata to jego oczko w głowie. Swego czasu był on w stanie wydać oszczędności całego życia po to, aby córka stała się gwiazdą sportu.

Dziś nadal wspiera Igę w jej dążeniach do celu. Ma na to czas, ponieważ sam już nie jest czynnym sportowcem. Jest zodiakalnym lwem. Obecnie Tomasz Świątek jest przedsiębiorcą. Jego firma – Serv-Can – zajmuje się organizacją tenisowej imprezy WTA 250 Poland Open.

Zmarł aktor znany z serialu „Barwy szczęścia” i „Na Wspólnej”. Miał 73 lata

esperal gdańsk opinie

Esperal Gdańsk. Pytania i odpowiedzi na temat walki z chorobą alkoholową