w ,

Balneoterapia. Co to jest? Poznaj popularną i skuteczną terapię wodami leczniczymi

W przeciwieństwie do hydroterapii, balneoterapia opiera się na wykorzystaniu specyficznych właściwości każdego rodzaju wody mineralno-leczniczej w leczeniu różnych patologii.

balneoterapia definicja co to rodzaje
Fot. materiał partnera

Uzdrawianie wodą – taki jest właśnie cel balneoterapii, czyli terapii, podczas której wykorzystuje się wody mineralno-lecznicze i odpowiednie urządzeń w celu uzyskania wszystkich korzyści, jakie naturalna woda oferuje naszemu zdrowiu.

Pochodzenie balneoterapii. Co to jest?

Wykorzystanie wód termalnych jako leku ma swoje początki w starożytności. Nawet w naszych książkach do historii pisano, że to właśnie Rzymianie i Grecy spopularyzowali łaźnie i byli świadomi korzyści płynących z wód mineralno-leczniczych w przypadku różnych patologii.

Ale podobne aktywności miały miejsce znacznie wcześniej, np. w starożytnym Egipcie, wody termalne i błota były stosowane jako zabiegi lecznicze.

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego kąpiele termalne popadły w zapomnienie i dopiero w XVIII wieku balneoterapia zaczęła ponownie nabierać sławy, stając się jeszcze bardziej popularna w następnym stuleciu.

To kultura europejska sprawiła, że korzystanie z wód termalnych stało się ponownie „modne„, i tym samym balneoterapia zaczęła być stosowana jako uzupełniające leczenie w szpitalu.

Szacuje się, że każdego roku w Europie, około 40 milionów ludzi odwiedza różnego rodzaju uzdrowiska oferujące balneoterapię. Popularność jest tak duża, że została ona nawet włączona do publicznych systemów opieki zdrowotnej w wielu krajach europejskich.

Balneoterapia to w pełni rozwinięta terapia lecznicza

W balneoterapii wykorzystuje się naturalną, nieuzdatnioną wodę zebraną u podnóża źródła, dzięki czemu ma ona moc minimalizowania objawów różnego rodzaju dolegliwości. Nie jest to medycyna alternatywna.

Jest to udokumentowana terapia, z bibliografią i badaniami klinicznymi, stosowana jako uzupełnienie innych metod leczenia w celu zmniejszenia objawów. Balneoterapia nie wyleczy przewlekłej patologii, ale z pełną odpowiedzialnością możemy stwierdzić, że redukuje objawy i poprawia jakość życia.

Jeśli pacjent decyduje się na skorzystanie z właściwości wód mineralno-leczniczych i ma jakąś wcześniejszą patologię, konieczne jest uzgodnienie jej przydatności z lekarzem. A w jakich konkretnie przypadkach przyda się balneoterapia?

Przyda się w przypadkach takich jak: patologie dermatologiczne, reumatyczne, laryngologiczne i oddechowe, patologie układu pokarmowego, psychiatryczne, oraz patologie układu sercowo-naczyniowego.

Jakie techniki są wykorzystywane w balneoterapii?

Balneoterapia to nieagresywna i dobrze tolerowana przez pacjentów metoda leczenia, która wykorzystuje wodę jako czynnik leczniczy. Jedną z najczęściej stosowanych technik w balneoterapii jest zanurzenie się w wodzie o temperaturze od 37,5 do 39ºC przez 15 do 20 minut.

Inna technika polega na stosowaniu strumieni wody pod średnim ciśnieniem o temperaturze od 39 do 42ºC. W tym zabiegu działanie wody łączy się z korzyściami płynącymi z masażu wytwarzanego w wyniku ciśnienia strumienia. Inną powszechną techniką jest stosowanie błota lub szlamu.

Każda patologia wiąże się z innym rodzajem kuracji termicznej, która musi być nadzorowana i regulowana przez zespół medyczny.

Klasyfikacja terapeutyczna wody

Chociaż nadal nie ma ujednoliconego kryterium klasyfikacji terapeutycznej wód, są one zwykle kategoryzowane na podstawie pewnych cech, które je od siebie odróżniają. Dwie najważniejsze z nich to temperatura, lub rodzaje i ilości soli rozpuszczonych w wodzie.

Ponadto dokładne badanie wody często generuje nowe wzorce i możliwości działań terapeutycznych, im więcej wiadomo o wodzie, tym lepiej można ją wykorzystać do celów terapeutycznych.


Autor artykułu Publikacja powstała dzięki współpracy z hotelem Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center.

policja gdańsk poszukiwani

Gdańsk. Policjanci zatrzymali 29-latka. W jego torbie odkryli coś szokującego

białoruska propaganda o polsce

Łukaszenka rozpoczął realizację nowego planu. Chce wszystkim „obrzydzić Polaków”