w ,

Od 1 września czeka nas wielka rewolucja w aptekach! Będą rozdawać leki za darmo

Wrzesień przywita pacjentów często odwiedzających apteki wspaniałymi wieściami. Osoby w wieku 65 lat i więcej będą mogli dostać jeszcze więcej leków za darmo.

brak leków w aptekach 2022 augmentin

Już od 1 września 2023 roku osoby w wieku od 65 lat, a także rodzice, których dzieci nie są pełnoletnie, zyskają dostęp do jeszcze większej liczby darmowych leków. Do rewolucji w aptekach dojdzie, jak tylko prezydent Andrzej Duda złoży podpis pod uchwaloną już ustawą.

Darmowe leki 65+. Od kiedy i dla kogo?

Do tej pory z programu darmowych leków mogły skorzystać tylko te osoby, które przekroczyły 75. rok życia. Politycy obozu rządzącego postanowili jednak przed wyborami dać seniorom kolejny obok 14. emerytury prezent. Obniżony zostanie wiek uprawniający do otrzymania darmowych leków, a także zostanie wydłużona lista specyfików.

17 sierpnia w Sejmie odbyło się ostatnie głosowania ustaw zdrowotnych: refundacyjnej, tzw. Apteki dla Aptekarza, darmowych leków dla nowych grup wiekowych czy ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej. Do porządku obrad trafiła też ustawa o niektórych zawodach medycznych.

W tej chwili brakuje jeszcze podpisu prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą, którą Sejm już uchwalił. To jednak tylko formalność. Wiele wskazuje na to, że już za kilka dni w aptekach może zrobić się tłoczniej, bo z przywileju będzie mogła skorzystać jeszcze większa grupa osób.

Kto będzie objęty programem po zmianach? Każdy senior, który ukończy 65 rok życia i dostanie od swojego lekarza receptę na lek, który znajduje się na ustawowej liście. Wówczas każda apteka da seniorowi taki lek bez opłat. Należy jednak podczas wizyty u doktora zadbać, aby na recepcie był symbol „S” (w przypadku rodziców dzieci do 18. roku życia symbol „DZ„).

Nowa lista leków refundowanych

Warunkiem braku opłat za leki z listy jest to, aby został on przepisany przez lekarza. W innym przypadku będą one płatne. Warto więc zapoznać się ze specjalnym wykazem produktów refundowanych, które regularnie publikuje na swoich stronach internetowych Ministerstwo Zdrowia.

Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) ujawniła, że na nowej liście darmowych leków na pewno znajdą się specyfiki, z których pacjenci korzystają w leczeniu na przykład zapalenia pęcherza moczowego, zakażeń grzybiczych, choroby Wilsona, zakażeń bakteryjnych, cukrzycy typu 2 oraz schizofrenii.

Ministerstwo Zdrowia sugeruje wszystkim pacjentom, aby regularnie sprawdzać zmiany zachodzące na liście leków. W razie wątpliwości zawsze można też skorzystać z porady lekarza, co pozwoli na obniżenie kosztów leczenia wśród osób starszych, którzy już i tak na leki wydają sporo.

Lista darmowych leków dla dzieci jest dużo krótsza niż dla seniorów. Obejmuje ona zaledwie 230 medykamentów.

intercity rosyjski hymn

Rosyjski hymn i przemówienie Putina w pociągach Intercity? PKP PLK poinformowała ABW

Nie żyje znana polska dziennikarka. Odeszła „nagle i zupełnie za wcześnie”. Współpracownicy w szoku