w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Nawet 500 zł mandatu za zignorowanie tego zakazu. Od 14 lipca zmiana weszła w życie

Część kierowców od połowy lipca czeka niezbyt miła niespodzianka. Niektórzy muszą uważać, bo policja już zaciera ręce i będzie wystawiać po 500 zł mandatu.

dmc 12 t
Fot. Freepik

Policja zaciera ręce, bo od 14 lipca sporo zmieni się na niekorzyść jeśli chodzi o jedną grupę kierowców. W najgorszym wypadku można liczyć się z mandatem karnym w wysokości 500 zł. Kto musi uważać i kogo dotyczą zmiany w przepisach? Warto wiedzieć, w końcu w dobie wysokiej inflacji każda kwota się liczy.

Zmiany od 14 lipca. Część kierowców musi mieć się na baczności

Koniec drugiego tygodnia lipca przyniesie sporą zmianę dla części użytkowników dróg. W życie wchodzi bowiem nowy zakaz, którego złamanie będzie się wiązało z mandatem karnym w wysokości od 200 do 500 zł. Kto musi bezwzględnie uważać? Jak się okazuje – na szczęście – nie każdy posiadacz samochodu.

Po naszych drogach porusza się pewna specyficzna grupa kierowców ciężarówek (o DMC powyżej 12 ton) i to właśnie te osoby muszą od 14 lipca pamiętać o nowym zakazie. O zmianie tej mówi się już od połowy czerwca br., choć nie było o tym aż tak głośno i można było to z pewnością przeoczyć. Nowy zakaz zostanie też wprowadzony tylko na pewien okres, a konkretnie będzie obowiązywał od 23 czerwca do 27 sierpnia.

Jeżdżący TIR-em będą zobowiązani od piątku od godziny 18:00 do 22:00, a także w soboty w godzinach od 8:00 do 14:00 i niedziele od 8:00 do 22:00 przestrzegać ograniczeń. Z obowiązku wyłączone są tradycyjne wszelkie służby ratunkowe czy ciężarówki zaopatrujące sklepy w żywność czy materiały budowlane.

Wraz z lipcem podobne ograniczenia pojawiają się też w wielu innych państwach. Są to tymczasowe wakacyjne ograniczenia w ruchu pojazdów ciężarowych. Tam dotyczy to najczęściej pojazdów o DMC powyżej 7,5 tony. W przypadku naszego kraju jest to jednak 12 ton.

Istnieje też szereg krajów, w których takich ograniczeń nie ma. To między innymi Belgia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Dania, Estonia, Federacja Rosyjska, Finlandia, Holandia, Irlandia, Szwecja, Turcja i Ukraina.

Kierowcy, którzy się zagapią, będą zmuszeni wyciągnąć z portfela nawet 500 zł. Przewoźnik z kolei będzie mógł liczyć się z karą nawet 2 tys. zł. Warto dobrze przypilnować, w jakich godzinach wolno nam pojawić się na drodze.

nowy podatek za kilometr trasy

Zabiorą kolejne pieniądze kierowcom? Pomysł nowej opłaty za przejechany kilometr

wypadek polskiego busa słowacja

Dramatyczny wypadek polskiego busa na Słowacji. Jest wiele ofiar śmiertelnych, w tym dziecko