w ,

Nie żyje wybitny dziennikarz sportowy związany z TVP. „Na zawsze pozostaniesz w sercach wszystkich”

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, 22 września odszedł jeden z najwybitniejszych polskich dziennikarzy. Lista mediów, dla których pracował, robi wrażenie.

Fot. Freepik

22 września zmarł dziennikarz, publicysta, tłumacz, ale też sprawozdawca z sześciu igrzysk olimpijskich. Był jednym z najdłużej pracujących osób w swoim zawodzie. Miał 94 lata. Miał dwoje dzieci, w tym syna Michała, który również był dziennikarzem. 

Tadeusz Olszański nie żyje. Wybitny dziennikarz miał 94 lata

Przygodę z dziennikarstwem rozpoczął w 1952 roku, kiedy zainaugurował studia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Związany z redakcją legendarnego „Sztandaru Młodych„, potem pracował w Telewizji Polskiej oraz „Sportowcu” i „Dookoła Świata„.

W TVP pełnił rolę zastępcy szefa Redakcji Sportowej. Pisał dla redakcji „Boksu” i „Perspektyw„. W tygodniku „Polityka” pracował jako specjalista od sportu i z tą redakcją związany był do swoich ostatnich dni. Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku był też szefem redakcji sportowej Krajowej Agencji Wydawniczej.

W latach 1990–1994 pracował jako korespondent Polskiego Radia i Telewizji na Węgrzech oraz w Jugosławii. Należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Jego niezwykle bogata aktywność w polskim dziennikarstwie nie ograniczała się jednak tylko i wyłącznie do tematów sportowych. W 2021 roku otrzymał nagrodę najlepszego dziennikarza prasowego podczas gali z okazji 100-lecia „Przeglądu Sportowego„.

To nie jedyna nagroda na jego koncie. W 1971 roku otrzymał od Klubu Dziennikarzy Sportowych „Złote Pióro„, które w tamtych czasach stanowiło najbardziej wartościową i prestiżową nagrodę dziennikarskiej branży. Był też tłumaczem, który dokonał około 40 przekładów literatury węgierskiej na język polski.

I dziś i jutro będzie się cenić zwycięstwo odniesione w czystej grze. Jest ono solą sportu. To Twoje słowa, w które nigdy nie zwątpiłeś. Byłeś strażnikiem wartości. Na zawsze pozostaniesz w sercach wszystkich, którym bliskie jest fair play – napisała na pożegnanie Hanna Wawrowska, przewodnicząca Klubu Fair Play PKOl.

Źródło: Wikipedia, rp.pl

Ukraina zdobywa kosmos! „Ojciec” radzieckiej kosmonautyki pochodził z Żytomierza

oszustwo na orlen

Policja w całym kraju ostrzega seniorów. Na to nabierają się niemal wszyscy