w

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

500 plus urośnie dwukrotnie! Rodziny znów się obłowią

Socjalny dodatek 500 plus to spore obciążenie dla budżetu. Rząd w tym roku da rodzicom dwa razy tyle!

500 plus
500 plus

Gdy porównamy skalę wydatków na 500 plus w 2019 roku, to wniosek jest jeden. Planowana kwota, która ma być przeznaczona dla rodzin z dziećmi, urośnie w tym roku o 90 proc.

Prawie dwa razy tyle pieniędzy

Mimo, że 500 plus jest bardzo kosztowne dla państwowej kasy, plany rządu się nie zmienią. Rodzina jest i nadal będzie na być na pierwszym miejscu. Program Rodzina 500 plus został już kilka miesięcy temu – zgodnie z obietnicami – rozszerzony na pierwsze dziecko.

Dziś 500 plus przysługuje na każde dziecko i żadne kryterium dochodowe nie gra tu roli. Teraz wpływ programu będzie jeszcze szerszy.

Program zaplanowaliśmy tak, że będzie działał już przez pełne 12 miesięcy. W pełni znalazł odzwierciedlenie w planowanych wydatkach. Efekt? Środki na ten cel w porównaniu z pierwotnym planem na 2019 r. rosną niemal dwukrotnie. Na 500 plus pójdzie w tym roku 16 zł z każdych 100 zł planowanych wydatków budżetowych – czytamy w prasie.

Rośnie 500 plus, rosną inne wydatki

Jak wynika z założeń tegorocznego budżetu, jeszcze bardziej urośnie nie tylko pula środków budżetowych przekazywanych rodzinom w postaci socjalu. Rząd sporo przeznaczy na edukację. Ta w budżecie stanowi nawet 1/3 wydatków i prawdopodobnie kosztować ma 8,5 proc. Więcej rok do roku.

W porównaniu z rodziną dynamika nie jest duża, ale to wciąż dwa razy więcej, niż wynosi średnia dla całego budżetu. Przeliczając na złotówki – na oświatę przekazane zostanie niemal 6,3 mld zł więcej, niż było w planie na 2019 r. – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Mimo puchnących bez końca wydatków, tegoroczny budżet z pewnością będzie zrównoważony. Spora sumka ma wpaść z uszczelnienia podatku VAT – to nawet 14,5 mld zł więcej niż w roku ubiegłym. Jednak budżet zepnie się też dzięki wpłacie wygenerowanej przez Narodowy Bank Polski zysku. W ostatnich dwóch latach była zerowa.

– To da rządowi Mateusza Morawieckiego dodatkowe 7,2 mld zł – informuje dziennik.

Lidl Pay

Lidl idzie na całość. Nowość już wkrótce w sklepach. Czy klientom się to spodoba?

mBank WOŚP Jerzy Owsiak

Ogromna kasa dla WOŚP od banku. Niesamowita kwota