w

Plus zamyka popularną niegdyś usługę. Korzystaliśmy z niej non-stop

Plus jest trzecim operatorem w Polsce, który wyłączy usługę, bez której dawniej nie wyobrażaliśmy sobie życia. Czasy się jednak zmieniły…

bramka sms plus zamkniecie

Z dniem 9 marca 2020 roku operator sieci Plus wyłączy usługi Bramka SMS oraz Bramka SMS do sieci Plus. To koniec bardzo popularnej niegdyś funkcjonalności.

O czym warto pamiętać?

Plus w swoim komunikacie zaznacza, że z dniem 9 marca nie będą dostępne strony wskazanych usług. Operator zaleca więc wykorzystanie punktów zgromadzonych na koncie do dnia zamknięcia usługi.

Stan punktów w usłudze Bramka SMS mogą Państwo łatwo sprawdzić – po zalogowaniu się do konta w bramce SMS i wejściu w zakładkę „Konto”.

Jak działa bramka SMS?

Bramka SMS Plusa znajduje się pod adresem sms.plus.pl. Do 9 marca umożliwiać będzie ona wysyłanie wiadomości (zarówno tekstowych jak i multimedialnych). Z usługi mogą korzystać abonenci Plusa oraz wszyscy, którzy chcieli napisać SMS albo MMS do abonentów tej sieci.

Powody tej decyzji są jasne

Wcześniej podobne decyzje podjęły Play oraz Orange. T-Mobile będzie więc jedynym podmiotem z „wielkiej czwórki” polskiej telekomunikacji świadczącym jeszcze tę usługę.

POLECAMY:
Ogromna kara dla polskiego banku. Klienci mogą składać reklamacje

Rzecznik pomarańczowego operatora, Wojciech Jabczyński, zamieścił na Twitterze infografikę, która w prosty sposób wyjaśnia, dlaczego wszyscy wielcy gracze pozbywają się tej usługi. Tak, zgadliście. To jej coraz mniejsza popularność.

Orange oszacowało, że w 2008 roku za pośrednictwem bramki SMS tej sieci wysyłano 40-50 milionów wiadomości miesięcznie, podczas gdy w 2015 r. było to 2-3,5 mln miesięcznie, a w grudniu 2019 r. „zaledwie” 240 tys. Francuska marka wyliczyła, że od startu usługi w 2003 roku wysłano za jej pośrednictwem ponad 3 miliardy smsów.

Bramka SMS. Skąd jej coraz mniejsza popularność?

Tutaj odpowiedź także jest dość rzeczywista. Wszystko rozpoczęło się od serwisów społecznościowych. Nasza-klasa, a później Facebook zupełnie zmieniły kontaktowanie się między ludźmi. Najbardziej istotna była jednak kwestia taniego Internetu dostępnego zawsze i wszedzie, a także nowoczesnych telefonów mogących go obsługiwać.

Jako datę graniczną można przyjąć lata 2009-2013, kiedy coraz większą popularnością cieszyły się smartfony z systemem Android oraz iPhone’y. Późniejsza dostępność taniego, szybkiego Internetu i możliwość komunikacji za pomocą Messengera czy WhatsAppa mocno osłabiły technologię SMS. Jak widać na tyle, aby trzem z czterech największych operatorów w kraju nie opłacało się utrzymywać Bramki SMS.

źródło: Plus

Zobacz także:

andrzej duda wybory

Prezydent Andrzej Duda ogłosił ważną decyzję, zgromadzeni wpadli w zachwyt

koronawirus

Koronawirus: Ujawniono prawdziwe dane? Te liczby zastanawiają