w

Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS. Koalicja Obywatelska w kryzysie

Opozycja w kryzysie. Jak wynika z badań sondażowych, cały czas rośnie przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad pierwszą partią opozycyjną.

opozycja koalicja obywatelska platforma obywatelska borys budka kidawa sondaż
Fot. YouTube / RMF FM

Opozycja pogrążona w kryzysie. Jak wynika z badań sondażowych, cały czas rośnie przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad Koalicją Obywatelską. Odkąd Borys Budka przejął stery w partii, poparcie Polaków dla PO spadło o ponad 5 pp.

Platforma Obywatelska cały czas traci, Budka nie pomaga

W tym samym okresie, gdy Platforma straciła 5 punktów procentowych, przewaga PiS nad ugrupowaniem Borysa Budki wzrosła o 8 pp. i obecnie wynosi już 21,5 pp. Ale to nie wszystko. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się dziś, Platforma Obywatelska wprowadziłby do Sejmu aż o 41 mniej posłów niż miało to miejsce, gdy partią dowodził Grzegorz Schetyna.

Analiza wyborczych sondaży partyjnych pokazuje, że od styczniowych wyborów na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, poparcie dla tego ugrupowania ciągle spada. 27 stycznia doszło do zmiany lidera w PO.

Grzegorza Schetynę zastąpił jeden z czołowych posłów tego ugrupowania – Borys Budka. Od tamtej chwili widzimy jedynie sondażowy zjazd. Gdyby zatem parlamentarne wybory odbyły się dziś, Koalicja Obywatelska wprowadziłaby do Sejmu mniej niż 100 posłów.

Opozycja pozostanie opozycją

W sondażu Instytutu Badań Pollster z 6-7 kwietnia br. dla „Super Expressu” wynika, że na PiS głosowałoby 44% procent badanych, a na Koalicję Obywatelską zaledwie nieco ponad 22%. Oznacza to tylko jedno – wzrost różnicy poparcia Polaków dla PiS i KO z niecałych 14 punktowych procentowych do 21,52 pp. Tyle dzieli teraz obie ugrupowania!

Poparcie dla Lewicy wzrosło jedynie o 1 pp. i wynosi obecnie niecałe 16 pp. Jeśli chodzi o PSL czy Konfederację, ruchy w liczbie respondentów wyrażających chęć głosowania na te partie są nieznaczne.

PiS ze stabilną większością, opozycja w odwrocie

Jak twierdzi analityk Marcin Palade, biorąc pod uwagę to, jak kształtują się aktualnie wyniki badań sondażowych wielu pracowni, w sytuacji przedterminowych wyborów parlamentarnych PiS miałoby dziś 244 mandatów. To o 9 więcej, niż aktualnie. KO miałaby o 41 mandaty mniej.

Platforma Obywatelska jak i cała opozycja ma jednak inny problem. Do wyborów parlamentarnych daleko, bliżej są wybory prezydenckie. Tutaj dla tego ugrupowania też nie ma za dobrych wieści. Chodzi o stale spadające poparcie Polaków dla kandydatki KO na prezydenta – Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, dla której coraz większym rywalem wydaje się być lider PSL Kosiniak-Kamysz, a nie urzędujący prezydent.

Warto też odnotować fakt, że mimo epidemii koronawirusa i zakazu zgromadzeń, Andrzej Duda właśnie wszedł w nowy etap kampanii i opublikował nowy spot wyborczy. Wiele sondaży wskazuje, że w wypadku wyborów korespondencyjnych ma szansę wygrać już w I turze.

Źródło: Marcin Palade (Twitter), Super Express

andrzej duda obronimy polske plus trzynasta emerytura 500 plus rodzina socjalne

PILNE Andrzej Duda o przyszłości 500 plus i wieku emerytalnego

klopsiki ikea klopsiki z ikei ikea meatballs at home recipe

Lubicie klopsiki z IKEA? Marka ujawniła, jak zrobić je w domu