w

Prześladowany 9-latek to NIE fake news. Jest mnóstwo dowodów

Sprawa Quadena Baylesa wstrząsnęła całym światem. Wielu ludzi uwierzyło też w teorie spiskowe, jakoby było to wielkie oszustwo. Obalamy wszystkie mity.

yarraka bayles quaden
Fot. YouTube

W ostatnich dniach cały świat poruszyła historia 9-letniego Quadena Baylesa. Chłopiec jest prześladowany w szkole ze względu na swoją karłowatość, a jego matka Yarraka Bayles nagrała specjalny film aby pokazać dramat dziecka. Szybko jednak pojawiły się teorie spiskowe dotyczące całej sytuacji. 

Nie ma jednak żadnych dowodów potwierdzających, że Quaden Bayles lub jego matka Yarraka kłamią na temat wieku. W tym artykule obalimy wszystkie teorie spiskowe.

Yarraka Bayles od dawna informuje o stanie swojego dziecka

Kiedy matka Quadena Baylesa opublikowała wideo swojego syna na Facebooku, prawdopodobnie mogła przewidzieć, że to video szybko obiegnie Internet.

Yarraka Bayles jednak już wcześniej informowała w Internecie o swoim synu. Oczywiście nie w tak dramatyczny sposób, więc nie zdobyła aż takiej popularności

Matka chłopca wielokrotnie pokazywała się w australijskiej telewizji, co można zobaczyć nawet na YouTube. Jest tam dostępne nagranie z z 2015 roku, gdzie chłopiec jest przedstawiony jako 4-latek.

Quaden Bayles ma cztery lata, ale ten mały chłopiec z Brisbane jest potęgą” – powiedział gospodarz „Studio 10”. „Inspiruje niesamowitą kampanię mającą na celu zwiększenie świadomości na temat karłowatości. Przeszedł już kilka operacji z dużym wsparciem ze strony gwiazd”.

„Influencer” zbiera pieniądze przez GoFundMe

W Internecie rozprzestrzenia się wersja, iż Quaden Bayles ma swoją zbiórkę na portalu GoFundMe.

Owszem istnieje zbiórka związana z 9-latkiem, ale to nie tak. Utworzył ją amerykański komik Brad Williams, który ma tą samą formę karłowatości co Quaden Bayles. Cel był jeden – wycieczka do Disneylandu, dlatego ustawił cel na 10 tysięcy dolarów.

Obecnie zebrano już ponad 460 tys. dolarów, ale aktor od razu zaznaczył, że wszystko co zostanie zebrane ponad cel zostanie przekazane na cele charytatywne związane z prześladowaniem i nękaniem.

Sławny już zrzut ekranu z Facebooka

„Nazywa się Quaden Bayles, ma 18 lat i jest naprawdę bogaty, jest gwiazdą Instagrama … wszyscy zostaliśmy oszukani” – te i wiele podobnych wpisów zalało Twitter w ostatnich dniach. Użytkownicy debatowali czy chłopiec naprawdę jest chłopcem czy dorosłym udającym dziecko.

Pozowane zdjęcia i drogie ciuchy miały niby udowodnić, że kłamie. Sęk w tym, że matka nigdy nie prosiła o żadne pieniądze i nie mówiła, że jest biedna. Kolejna sprawa jest taka, że ludzie wierzący w to, że to dowód pełnoletności, chyba przez chwilę tego nie przemyśleli. Przecież to oczywiste, że 9-latek nie płacze dzień i noc, a już na pewno nie w trakcie pozowanych sesji, które mają być promykiem radości w trudnym życiu.

Cześć użytkowników zaczęła jednak zauważać nieścisłości i bronić Baylesów.

Jedziemy dalej – Quaden Bayles to aktor, influencer, a Yarraka Bayles to jego menedżerka

Profil Quadena Baylesa istnieje na stronie o nazwie StarNow, która umożliwia tworzenie profili w celu znalezienia ról w aktorstwie i modelowaniu. Na stronie znajdują się zdjęcia kont Baylesa i filmy z jego poprzednich występów w telewizji, podobnie jak wspomniany wcześniej występ w „Studio 10” w 2015 r.

Cześć, jestem Quaden, mam 8 lat [musiało to więc zostać napisane w zeszłym roku – przyp. red.] i jestem jednym z niewielu Aborygenów urodzonych z karłowatością achondroplazyjną” – czytamy w biografii StarNow. „Obecnie mieszkam w Brisbane, ale często podróżuję. Uwielbiam sport, zwierzęta, jedzenie, rodzinę i modę. Mam popularne profile w mediach społecznościowych, w których ludzie śledzą moją błyskotliwą osobowość, ponieważ uwielbiam rozśmieszać ludzi„.

Rozumiemy, że według wielbicieli teorii spiskowych Bayles miał w biografii napisać, że jest smutnym chłopcem, ma karłowatość i z tego powodu nie będzie się reklamować na stronie dla potencjalnych aktorów i modeli. Zwłaszcza, że jest jednym z nielicznych aborygenów z karłowatością, co może go wyróżniać na tle innych.

Na stronie znajduje się również link do przesłanego na YouTube 25-minutowego odcinka programu o aktualnych wydarzeniach emitowanego w australijskiej sieci SBS i opowiadającego o rdzennej społeczności Australii. Odcinek, który został wyemitowany w 2015 roku, śledził Quadena i jego matkę, przygotowujących się do operacji mózgu i kręgosłupa. W filmie Karla Grant, prowadząca program, opisuje Quadena jako czterolatka.

Nie można się fotografować przy liczbie 18

Kilka zdjęć opublikowanych na koncie Quadena na Instagramie wydawało się być miejscem, z którego wywodzi się teoria, że ​​miał 18 lat.

Wielbiciele internetowych spisków sugerowali, że jedno ze zdjęć pochodzi pochodzi z jego 18 urodzin. Fotografia, na której widać Quadena z czterema innymi chłopcami, nosi podpis „Happy 18th bah”, co wskazuje, że świętował czyjeś 18. urodziny, a nie własne. A dokładnie to jego brata Garlena, co widać niżej.

Yarraka Bayles publikowała wiele zdjęć w trakcie jego życia – ostateczny dowód jego wieku

Matka Quadena, Yarraka, regularnie publikuje zdjęcia i filmy swojego syna na Facebooku. W jednym albumie, na którym zamieszczono zdjęcia od 12 do 15 grudnia 2011 r., Quaden świętuje swoje pierwsze urodziny, zgodnie z podpisami na swoich zdjęciach.

 

Jeśli więc Quaden obchodził swoje pierwsze urodziny pod koniec 2011 roku, dziewiąte urodziny miał pod koniec 2019 roku.

W 2017 roku jego matka opublikowała kolejny album zdjęć na swoim publicznym profilu na Facebooku, który rzekomo pokazuje mu, jak świętuje swoje siódme urodziny.

 

W sieci krąży też video, na którym Quaden macha banknotami, co ma sugerować, że oszukał cały świat i zarabia na tym pieniądze. Radzimy sobie przypomnieć, jakie rzeczy robiliśmy my albo nasze dzieci w dzieciństwie. Równie dziwne, jeśli nie bardziej. Nie ma nawet sensu tego komentować.

Podsumowanie

Quaden Bayles ewidentnie ma 9 lat, a nie 18. Szkoda tylko, że wielbiciele teorii spiskowych na chwilę wygrali. Matka chciała zwrócić uwagę na problem prześladowań, nic więcej. Nie chciała pieniędzy ani wsparcia. W zamian poza wieloma głosami wsparcia otrzymała niestety także porcję hejtu.

źródło: Twitter, Insider

Zobacz także:

quaden bayles

„Daj mi linę, chcę się zabić”. Dramat wyśmiewanego w szkole 9-latka

sondaż ibris duda kidawa hołownia obiad onet

Którego kandydata na prezydenta zaprosilibyśmy na obiad? Sondaż IBRiS