w ,

HAHAHA!HAHAHA!

ONKOLOGIA. Niewygodne dla kandydatki opozycji szczegóły z przeszłości

Onkologia stała się jednym z przewodnich tematów trwającej kampanii wyborczej. Nie milknie spór dotyczący finansowania walki z rakiem w naszym kraju.

onkologia kidawa błońska głosowanie leczenie
Fot. Ministerstw Zdrowia / Twitter @m_k_blonska

Onkologia stała się z pewnością jednym z przewodnich tematów trwającej kampanii wyborczej. Nie milknie spór dotyczący finansowania walki z rakiem w naszym kraju.

Onkologia potrzebuje nakładów, opozycja krytykuje

Czołowi politycy opozycji twierdzą, że Prawo i Sprawiedliwość nie przeznacza na ten cel wystarczającej ilości pieniędzy. Jak się jednak okazało, w czasie rządów koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, kandydatka PO w wyborach prezydenckich, Małgorzata Kidawa-Błońska, pięciokrotnie głosowała przeciw zwiększeniu wydatków na ten cel.

Wg mediów w okresie od 2012 do 2014 roku Małgorzata Kidawa-Błońska sprzeciwiała się przekazaniu na leczenie onkologiczne znacznie mniejszych kwot pieniędzy, niż popularne ostatnio 2 mld zł, które rzekomo PiS miał przeznaczyć na leczenie, a nie na Telewizję Polską.

Kandydatka PO pięć razy głosuje „przeciw”

Media przypomniały, że w 2012 roku Leszek Miller (SLD) osobiście zgłosił poprawkę do ustawy, która zakładała przeznaczenie 2 mln zł na antyczerniakowe szczepionki. PiS, SLD, Solidarna Polska, a nawet Ruch Palikota, były za. Przeciwne były PO, PSL, w tym aktualna rywalka Andrzeja Dudy wyborach – Małgorzata Kidawa Błońska.

Krzysztof Jurgiel z PiS również raz proponował przeznaczenie 7 mln zł na onkologię. Wówczas chodziło o rozbudowę i modernizację Centrum Onkologii w Białymstoku. Nie udało się to, ponieważ rząd Donalda Tuska, jak i obecna kandydatka na prezydenta, głosowali przeciw.

W 2013 r. odbyło się kolejne głosowanie w Sejmie, m.in. na temat utworzenia rezerw środków w wysokości 35 mln zł i późniejsze przekazanie ich na dokończenie modernizacji Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Poseł PiS Marek Suski wnioskował o znalezienie 2 mln zł na pierwszy etap budowy Centrum Onkologii Południowego Mazowsza w Radomiu.

Onkologia dostanie w tym roku nawet 11 mld zł

W obu powyższych przypadkach politycy Platformy Obywatelskiej odrzucili te propozycje. Wspomnianym pieniądzom na walkę z rakiem „nie” powiedziała także Małgorzata Kidawa-Błońska.

Minęło kolejne 12 miesięcy. W parlamencie ponownie wniesiono projekt zakładający przekazanie 2 mln zł na budowę radomskiego Centrum Onkologii. Poparło go jedynie 187 posłów, bo przeciwna była cała koalicja PO-PSL i Małgorzata Kidawa-Błońska.

Narodowy Fundusz Zdrowia planuje w 2020 r. przeznaczyć na walkę z rakiem 11 mld zł. Dla porównania – w ostatnim roku rządów poprzedniej ekipy było to 7,1 mld zł. Okazuje się niestety, że bieżąca walka o krzesła jak zwykle powoduje, że politycy starają się nie pamiętać tego, co robili jeszcze kilka lat temu i że sami sobie zaprzeczają.

Źródło: WP.pl, Twitter, NFZ

veoila psy policyjne awaria rury cieplowniczej

Znana firma chce pomóc policji po stracie psów. „Nie zostawimy ich tak”

kimi raikkonen prasa gwiazda

Światowa gwiazda w Warszawie. Będzie reklamować polską markę!