w

Andrzej Duda zwycięży? Tak uważa 3 na 4 obywateli. Kidawa bez szans?

70 proc. badanych wyraziło przekonanie, że Andrzej Duda wygra wybory prezydenckie. Jednocyfrowy wynik kandydatki Koalicji Obywatelskiej powinien ją poważnie zmartwić.

andrzej duda kidawa wybory cbos sondaz

Zgodnie z najnowszym badaniem Centrum Badania Opinii Społecznej, 70 proc. badanych wyraziło przekonanie, że Andrzej Duda wygra wybory prezydenckie. Jednocyfrowy wynik kandydatki Koalicji Obywatelskiej powinien ją poważnie zmartwić.

Andrzej Duda wciąż prowadzi

Szanse Małgorzaty Kidawy-Błońskiej obywatele ocenili na 9%, co piąty badany nie czuje się na siłach, by przewidywać wyniki wyborów. Pozostałym kandydatom badani nie dają większych szans.

Zaledwie 1 proc. ankietowanych zakłada, że w nadchodzących wyborach zwycięży Szymon Hołownia. Pytani o pozostałych kandydatów odpowiedzieli, że dają im mniej niż 1% szans na zwycięstwo.

Jest oczywiste, że na początkowym etapie kampanii wyborczej, kiedy duża część niezaangażowanych politycznie wyborców może nawet nie znać nazwisk wszystkich potencjalnych kandydatów, głównym faworytem wyborów wydaje się osoba już pełniąca ten urząd. Tak było również pięć lat temu: na blisko dwa miesiące przed dniem głosowania badani prawie równie dużą większością głosów (66 proc.) prognozowali reelekcję urzędującego prezydenta, którym wówczas był Bronisław Komorowski – zauważają analitycy Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

Wśród uczestników, którzy na pewno chcą wziąć udział w majowym głosowaniu, przekonanie o tym, iż Andrzej Duda wygra wybory, jest o wiele bardziej silne. Uważa tak 75 proc. zdecydowanych wyborców.

Przekonanie o tym, że Andrzej Duda wygra te wybory i zostanie prezydentem na drugą kadencję, w większości przekonanie wyrażają wyborcy Szymona Hołowni (blisko 76 proc. jego elektoratu), w mniejszym stopniu lubiący Władysława Kosiniaka-Kamysza (60 proc).

W Kidawę-Błońską nie wierzy nawet elektorat opozycji?

Wg CBOS szanse na zwycięstwo Małgorzaty Kidawy-Błońskiej są niewątpliwie słabo oceniane w elektoratach innych kandydatów niż ona. 24 proc. sympatyków Koalicji Obywatelskiej istotnie wierzy w to, że Kidawa-Błońska zostanie prezydentem. Z ogółu badanych wiarę w jej zwycięstwo wyraziło tylko 9 proc. respondentów.

BadanieAktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6-16 lutego 2020 roku na liczącej 958 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

41% Polaków wierzy w rząd

Podobnie jak przed miesiącem, z rządem identyfikuje się wg. badań CBOS 41% Polaków. Najbardziej ciekawe jest to, że znaczącą grupą zwolenników Prawa i Sprawiedliwości są niezainteresowani udziałem w wyborach, a chcący głosować, ale niezdecydowani na kogo. To z reguły od tej części społeczeństwa zależy w wyborach najwięcej.

Luty 2020 r. jest trzecim z kolei miesiącem, w którym CBOS notuje wzrost negatywnych ocen sytuacji politycznej w naszym kraju. Czy to przełoży się ostatecznie na wynik majowych wyborów? Czas pokaże.

Źródło: CBOS, RMF24

targi motoryzacyjne w genewie odwołane

Koronawirus szaleje. Wielkie święto motoryzacji odwołane

koronawiurs w polsce kościół ministerstwo zdrowia

Koronawirus w Polsce. O tym, jak go uniknąć, powie nam ksiądz