w ,

Kolejna podwyżka cen gazu przed nami. Znów otworzymy portfele

Będzie kolejna podwyżka cen gazu. Urząd Regulacji Energetyki zaakceptował nową, wyższą taryfę. Wygląda więc na to, że lada moment zapłacimy za gotowanie obiadów nieco więcej.

podwyżka cen gazu

Będzie kolejna podwyżka cen gazu. Urząd Regulacji Energetyki zaakceptował nową, wyższą taryfę. Wygląda więc na to, że lada moment zapłacimy za gotowanie obiadów nieco więcej.

Podwyżka cen gazu – o ile?

Rachunki odbiorców gazu wzrosną niebawem o ok. 1,1-1,3 proc. To oznacza, że za  gaz zapłacimy w każdym miesiącu pomiędzy 0,27 zł do nawet 2,93 zł więcej niż do tej pory – informuje szef Urzędu Regulacji Energetyki.

Prezes URE zatwierdził bowiem nową taryfę dla usług dystrybucji paliw gazowych. Ta z kolei ustalona została przez zarząd Polskiej Spółki Gazownictwa (w skrócie PSG). Przyglądając się bliżej postanowieniom regulatora, oczekiwany wzrost stawek za opłaty dystrybucyjne wyniesie średnio 3,5 proc.

POLECAMY:
Podwyżki cen prądu są nieuniknione? Sasin: "Nie będę zaklinać rzeczywistości"

Pytanie brzmi jednak, ile teraz wyniesie rachunek przeciętnego Kowalskiego? Rachunek odbiorcy końcowego paliwa gazowego składa się bowiem z wielu składowych, że czasem mamy problem z prawidłowym zrozumieniem faktury.

Gospodarstwa domowe zapłacą kilka zł więcej

Aby prawidłowo wyliczyć całkowite skutki wzrostu taryfy dystrybucyjnej dla odbiorców w gospodarstwach domowych (czyli tych, którzy używają gazu głównie do gotowania lub grzania wody) uwzględniono zatem: nową taryfę PSG oraz taryfę sprzedawcy czyli PGNiG Obrót Detaliczny (ta nie ulega zmianie, czyli nie zostaje podwyższona).

Wzrost o 3,5 proc. samej dystrybucji będzie skutkował zatem podniesieniem całej faktury maksymalnie o 3 zł. Trzeba więc przyznać, że dla większości rodzin podwyżka taka będzie po prostu mało zauważalna, ale bardziej odczują ją emeryci i renciści.

Niskie ceny gazu – PGNiG cierpi

Spółka PGNiG co prawda sprzedaje coraz więcej niebieskiego surowca, ale obecnie jego ceny na rynku spadają dość mocno. To powoduje poważny uszczerbek w zyskach firmy, która potem nie ma pieniędzy na inwestycje. W 2019 roku firma zarobiła 1,4 mld zł, podczas gdy rok wcześniej na jej konta trafiło aż 3,2 mld zł.

POLECAMY:
Uwaga! Klienci tego sprzedawcy prądu na celowniku oszustów

Warte uwagi jest to, że Polska skutecznie zmniejszyła udział gazu ziemnego sprowadzanego z Rosji z 67 do 60 proc. Dywersyfikacja źródeł dostaw jest zatem faktem.

Źródło: money.pl

Zobacz także:

franciszek papież

Koronawirus. Papież Franciszek z ważnym apelem

znani zakażeni koronawirusem michał woś

Michał Woś i inni – znani zakażeni koronawirusem [TOP 15]