w ,

Możliwa rewolucja. Dowód rejestracyjny i tablice dostaniemy od kuriera?

Rejestracja samochodów on-line to temat obecny w sferze publicznej od dawna, jednak w dobie koronawirusa jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek.

rejestracja samochodów on-line

Rejestracja samochodów przez Internet oraz dostarczenie dowodu rejestracyjnego i tablic samochodu przez kuriera. To zmiany możliwe już od początku lipca.

Rejestracja samochodów on-line była by nieoceniona w dobie koronawirusa

Pierwszego lipca w życie wchodzi znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym. Przepisy są na ustach kierowców już od wielu miesięcy, głównie z powodu możliwości utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h również poza terenem zabudowanym.

Od dłuższego czasu w pomysłach pojawia się także zmiana procedury rejestracji nowych pojazdów. Przepisów dotąd nie uchwalono, a wydaje się, że w dobie koronawirusa były by one bardzo przydatne.

POLECAMY:
Policja przerwie nam słuchanie radia? To będzie możliwe już wkrótce

Do ich uchwalenia zmierza Związek Dealerów Samochodów, który skierował do Ministra Cyfryzacji kolejny apel o natychmiastowe wznowienie prac nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym. Apel przewiduje zmianę procedury rejestracji nowych pojazdów nowych.

ZDS chciałoby wprowadzenia możliwości rejestracji samochodu bezpośrednio przez dealera. W takiej sytuacji kupujący samochód nie musiałby odwiedzać urzędu, a dokumenty otrzymałby od kuriera.

Obecna forma wymaga co najmniej dwóch wizyt w urzędzie

Rejestracja pojazdu, którą znamy obecnie, może powodować aż trzykrotną styczność obywatela z urzędnikami. Najpierw istnieje konieczność złożenia wniosku o rejestrację pojazdu w formie papierowej. Następnie następuje wydanie pozwolenia czasowego i tablic, które muszą być wydane „do rąk własnych”. Po upływie 30 dni następuje z kolei wydanie dowodu rejestracyjnego również do „rąk własnych”.

POLECAMY:
Straszne czy śmieszne? Po pijaku ukradł koparkę i pojechał do szwagra

W liście ZDS czytamy także słuszne spostrzeżenia, iż wprowadzenie określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, nastąpiło „zamknięcie się” urzędów w zakresie rejestracji pojazdów. To z kolei istotnie ograniczyło i tak ograniczoną z powodów epidemicznych i ekonomicznych sprzedaż pojazdów.

Żaden klient nie będzie kupował auta jeżeli nie będzie mógł go zarejestrować i jeździć nim po drogach publicznych. Tak samo cześć klientów będzie rezygnować z zakupu auta, jeżeli będzie bało się je rejestrować z przyczyn zdrowotnych.

Rejestracja samochodów on-line to temat znany od dawna

Związek Dealerów Samochodów zaapelował więc o natychmiastowe nadanie pracom nad ustawą Prawo o ruchu drogowym absolutnego priorytetu. Tak, aby najlepiej do końca czerwca roku 2020 wdrożyć system elektronicznej rejestracji pojazdów przede wszystkim bezpośrednio przez autoryzowanych dealerów samochodów. Tak aby klient kupujący nowy samochód nie musiał wcale fatygować się do urzędu.

POLECAMY:
Co za absurd. Pokazał policjantom dowód osobisty, a tam... amfetamina

Zwracaliśmy się do Ministra Cyfryzacji o przyspieszenie prac nad ustawą w styczniu, kiedy pod urzędami komunikacji ustawiały się kolejki klientów, chcących zgłosić nabycie pojazdu. Zwracamy się po raz kolejny. Tu nie ma już na co czekać. „Nowa rzeczywistość” zmusza nas do digitalizacji wielu procesów i procedur administracyjnych. Zacznijmy więc od tego co jest już prawie gotowe – powiedział Marek Konieczny, prezes Związku Dealerów Samochodów.

Trzeba przyznać. że rozwiązanie takie samo w sobie nie budzi jakichkolwiek kontrowersji. Co więcej, z pewnością zostało by pozytywnie odebrane przez kierowców. Dodatkowo nie ma ono żadnych słabych stron, wiec powinno zostać jak najszybciej zalegalizowane. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że do tego dojdzie, ale obecna okazja do wprowadzenia takich przepisów jest niepowtarzalna.

karate dla seniorów

15-latek uczy SENIORÓW karate. Wyniki są PRZEZABAWNE

glovo uber eats uokik dowóz jedzenia koronawirus biedronka

Glovo, Uber Eats i Wolt – dostawcy jedzenia na celowniku UOKiK