w ,

Warszawa. Czy ratusz oszalał? Kosmiczne podwyżki za parking

Warszawa oferuje mieszkańcom kosmiczne podwyżki opłat. Od nowego roku warszawscy zmotoryzowani będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni.

warszawa podwyżki opłat za parking 1200 zł drugie auto drugi samochód fala podwyżek
Fot. Sebastian

Warszawa oferuje mieszkańcom kosmiczne podwyżki opłat. Od nowego roku warszawscy zmotoryzowani będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Fala podwyżek wymiecie portfele do zera.

Warszawa. Koronawirus wydrenował budżet stolicy

Opłata w ramach abonamentu parkingowego, obowiązującego w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego, zostanie podniesiona z 30 zł do 1200 zł rocznie! Przewidziano także inne podwyżki.

Według danych szacunkowych, w tym roku do miejskiej kasy nie wpłynie aż 202 mln zł ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Dodatkowo Warszawa będzie stratna o dodatkowych 80 mln zł z opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego.

Sytuacja ta jest związana m.in. z ogromnymi kosztami epidemii koronawirusa. Zdaniem urzędników idą trudne czasy i miasto musi bezwzględnie szukać dodatkowych wpływów. A będzie tylko gorzej. Aktualne doniesienia medialne nie pozostawiają złudzeń. Koronawirus na pewno nie jest w odwrocie, a skutki kryzysu odczuwalne będą jeszcze przez długi czas.

Wzrost opłat za parkowanie. Jak będzie w praktyce?

Obecny projekt przewiduje wydłużenie godzin, w których kierowcy będą zmuszeni uiścić opłatę za postój w oznaczonych strefach – obecnie płacić należy od poniedziałku do piątku, od 8 do 18 – od przyszłego roku natomiast czas ten przedłuży się o dwie godziny – do 20.

Droższy będzie także sam postój – pierwsza godzina wzrośnie z  3 zł do 3,90 zł, druga z 3,60 zł do 4,60 zł, a trzecia 4,20 zł do 5,50 zł. Czwarta i każda kolejna obecnie kosztuje 3 zł, od nowego roku natomiast będzie to 3,90 zł.

Budzącym największe kontrowersje punktem programu jest natomiast znaczna podwyżka abonamentu za postój drugiego i każdego kolejnego samochodu w rodzinie – z 30 zł do aż 1200 zł rocznie! Całe szczęście opłatę można będzie uiścić w dwóch ratach po 600 zł.

Głośny sprzeciw warszawiaków

Mieszkańcy stolicy nie mają łatwego życia – jeszcze do końca nie wybrzmiał temat kolejnych podwyżek cen wywozu śmieci, powiązanych ze zużyciem wody, a urzędnicy już zapowiadają, że sięgną do ich kieszeni jeszcze głębiej. Dlatego sprzeciw wobec podwyżce opłat za parkowanie wnieśli warszawscy radni PiS, którzy w Radzie Miasta zasiadają w opozycji.

Koronnym argumentem przeciwników projektu jest bezpieczeństwo prywatnych środków transportu. W dobie pandemii wielu obywateli obawia się o swoje zdrowie podróżując komunikacją miejską. Obecnie jednak dodatkowo zaczynają się oni bać o swoje portfele!

Sam Rafał Trzaskowski za poprzednie podwyżki danin nakładanych na mieszkańców Warszawy obwiniał przede wszystkim rząd PiS. Czy tak będzie i tym razem?

Źródło: Polsat News, Facebook

dziennikarz tvn cba marek k. zatrzymany tvn turbo

Znany dziennikarz TVN zatrzymany przez CBA. Bardzo poważne zarzuty

koniec maseczek maseczka chirurgiczna od kiedy data odmrazanie gospodarki

Koniec maseczek? Sąd: „Nakaz zasłaniania nosa i ust niezgodny z prawem”