w ,

Polacy masowo wypłacają oszczędności. Obawiają się powtórki z OFE

Obywatele nauczeni doświadczeniem, jakie niesie historia Otwartych Funduszy Emerytalnych, masowo ruszyli po swoje oszczędności.

pracownicze plany kapitałowe ppk fiasko ppk czy warto rezygnacja od kiedy terminy

Polacy masowo wypłacają oszczędności, które zgromadzili w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Mimo sporej stopy zwrotu i opłacalności nie ufają rządowi i boją się, że inwestycje zostaną kiedyś znacjonalizowane i mocno opodatkowane. Boja się powtórki z OFE.

Polacy wypłacają środki z PPK. Obawa przed powtórką z OFE

Od momentu wprowadzenia PPK na emeryturę wspólnie z pracodawcą i państwem oszczędza już tylko ok. 30% uprawnionych. Można mówić otwarcie, że program rządowy poniósł klęskę. Polacy obawiają się powtórki tego, co rząd zrobił z otwartymi funduszami emerytalnymi. To prawdziwy kryzys zaufania.

Dzieje się tak pomimo tego, że wysokiej stopy zwrotu i opłacalności PPK. Niektórzy eksperci od ekonomi uważają, że decyzja o wyciągnięciu oszczędności z programu to najgłupsze, co można obecnie zrobić. Polacy po prostu z Pracowniczych Planów Kapitałowych masowo uciekają.

Jaki jest tego efekt? Taki, że 2/3 zatrudnionych w przedsiębiorstwach objętych PPK zrezygnowało z uczestnictwa w tym systemie. Rząd zakładał, ze udział w PPK weźmie nawet 50–75 proc. uprawnionych do tej formy oszczędzania.

PPK opinie. Czy warto skorzystać? Program ofiarą braku zaufania

Największy problem to bez wątpienia brak zaufania do instytucji i rozwiązań państwowych. Na szczęście w tym przypadku w każdej chwili środki można wypłacić. Być może to jest kluczem do sukcesu PPK – pokazanie, że zgromadzonym kapitałem można zarządzać swobodnie, czyli inaczej, niż w przypadku OFE.

POLECAMY:
Jasnowidz Jackowski najnowsze wizje. Podał datę końca lockdownu

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych weszła w życie u progu 2019 roku i była podzielona na etapy. Plany na zwiększenie liczby oszczędzających w PPK pokrzyżowała też epidemia koronawirusa. Z początkiem 2021 roku programem objęto bowiem najmniejsze firmy, na które lockdown miał spory wpływ. Firmy borykają się teraz z brakiem płynności i z niecierpliwością czekają na otwarcie gospodarki.

PPK z założenia nie jest kolejną reformą emerytalną, ale sposobem na długoterminowe oszczędzanie na starość. Skorzystać z programu mogą osoby zatrudnione na umowę o pracę, zlecenie, pobierające zasiłki i świadczenia, a także przebywające na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

izolatki covid niemcy chiny epidemia to ściema kraty w oknach

Izolatki dla zakażonych COVID już gotowe. W oknach kraty

ranking ubezpieczeń OC styczeń 2021

W którym mieście jest najtańsze OC? Ranking STYCZEŃ 2021