w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! WTFWTF

Hymn Polski. Rząd zmienia tekst. Ujawniono nową treść. Co na to obywatele?

Będziemy śpiewać Hymn Polski po nowemu. Ustawa jest już w konsultacjach międzyresortowych. Co się zmieni i czy spodoba się to obywatelom?

hymn polski tekst zmiana kolejności zwrotek

Prawo i Sprawiedliwość, a konkretnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podjęło się arcyważnego zadania. Okazało się, że treść Hymnu Polski, czyli Mazurka Dąbrowskiego, zostanie zmodyfikowana. Czy nowy tekst spodoba się obywatelom?

Hymn Polski. Tekst do wymiany. Czy nowy się spodoba?

Na początek trzeba uspokoić. Zmiana jest kosmetyczna, choć z punktu widzenia logiki całego utworu zasadna. Chodzi o zamianę kolejności drugiej i trzeciej zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, który – jak twierdzą eksperci z MKiDN, „przywróci logikę utworu” napisanego przez Józefa Wybickiego w 1797 r.

O zmianach poinformował media Przemysław Rey, kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, który jest jednocześnie autorem propozycji modyfikacji tekstu hymnu RP. Warto zaznaczyć, że dyskusje na temat unowocześnienia symboli narodowych trwają nie od dziś. Jest mowa o zmianie tempa, a raczej jego ujednolicenia, aby w całej Polsce śpiewano jednakowo.

Projekt ustawy o symbolach państwowych RP trafił już do konsultacji. Poza zmianą kolejności zwrotek w hymnie eksperci mają też zająć się unowocześnieniem i ujednoliceniem godła i flagi. Wszystko po to, aby symbole był zgodne z obowiązującymi dziś technikami drukarskimi oraz standardami graficznymi.

Treść ma być zgodna z faktami historycznymi

Wracając jednak do zmiany kolejności zwrotek, obecnie druga zaczynać się będzie od słów „Jak Czarniecki do Poznania„. Do tej pory były to słowa: „Przejdziem Wisłę przejdziem Wartę”. W jakim celu taka korekta? Chodzi o to, aby przywrócić to, co rzeczywiście autor, czyli Wybicki, miał na myśli tworząc dzieło.

Eksperci odwołują się do historii utworu. Józef Wybicki tworząc utwór miał pokazać żołnierzom, w jaki sposób ich walka we Włoszech ma przyczynić się do wywalczenia wolności dla naszego kraju.

Plan dowódcy Legionów zakładał przerzucenie oddziałów przez Morze Adriatyckie na Bałkany, a potem do Galicji, czyli w kierunku granicy Rzeczypospolitej i dalej w stronę głównej rzeki w Polsce. Wyzwolenie kraju miało nastąpić w momencie, gdy Legiony dojdą na tereny woj. wielkopolskiego.

Marsz wojsk w takiej kolejności był zawarty w pieśni i było to logiczne oraz miało odzwierciedlenie w faktach historycznych. Błąd w kolejności zwrotem wynika z tego, że gdy Dąbrowski był w niewoli, ludzie śpiewali hymn tak, jak go zdołali zapamiętać. W ten sposób doszło do zamiany kolejności zwrotek.

Źródło: Onet, Polsat News

Nie żyje polityk PO. Jego nagła śmierć wstrząsnęła kolegami z partii

janusz kowalski hymn tvn24 radomir wit

Koszmarna wpadka posła. Wszystko nagrała kamera. „Jestem zestresowany”