w ,

PILNE! Uzbrojeni żołnierze Białorusi przekroczyli granicę z Polską. Komunikat MSZ

Polski MSZ poinformował, że granica Polski z Białorusią została naruszona przez wojska sąsiada. Widziano umundurowane osoby z bronią długą.

sytuacja na granicy z białorusią czy polsce grozi wojna msz granica polsko-białoruska przekroczenie granicy zielone ludziki
Stacja TVP Info informuje o przekroczeniu granicy przez uzbrojone osoby. Fot. TVP Info / screen

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że granica Polski została naruszona przez żołnierzy Białorusi. Umundurowane osoby były wyposażone w broń długą. Wezwano już w trybie pilnym na rozmowę chargé d’affaires Republiki Białorusi Aleksandra Czesnowskiego, aby złożył wyjaśnienia.

Polska granica naruszona przez uzbrojonych żołnierzy Białorusi. Czy Polsce grozi wojna z Białorusią?

Kolejny niebezpieczny incydent na granicy polsko-białoruskiej miał miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek. Do Polski weszły niezidentyfikowane, ale umundurowane osoby uzbrojone w długą broń. To pierwszy taki przypadek od początku kryzysu migracyjnego.

Bardziej szczegółowych informacji na temat incydentu nie ma. Nie wiadomo, w którym dokładnie miejscu doszło do przekroczenia granicy. Sprawę skomentował już minister koordynator służb specjalnych Stanisław Żaryn. Wiadomo tylko tyle, że były to trzy uzbrojone osoby.

Kolejna prowokacja! We wtorek w nocy (2 listopada o godz. 1:45) polscy żołnierze zauważyli na terytorium RP trzy umundurowane osoby, z bronią długą. Po próbie nawiązania kontaktu przez polski patrol, nieznane osoby przeładowały broń, a potem oddaliły się w kierunku Białorusi. (Stanisław Żaryn, Twitter)

Sytuacja na granicy z Białorusią. Ministerstwo Spraw Zagranicznych oczekuje wyjaśnień

Sytuacja na granicy z Białorusią jest od dawna bardzo napięta. Rozmowa z przedstawicielem dyplomacji Białorusi już się odbyło. Jak się dowiadujemy z komunikatu, sąsiadowi Polski przekazano stanowczy protest po naruszeniu granicy. Czy Polsce grozi wojna z Białorusią?

Podkreślił, że Polska jest zdeterminowana, by chronić własne granice oraz granice zewnętrzne Unii Europejskiej. Przekazał także, że wspólnie z całą społecznością demokratycznych państw wspólnoty euroatlantyckiej będziemy konsekwentnie przeciwstawiać się zorganizowanej przez Mińsk nielegalnej migracji. Wiceminister zapowiedział skierowanie do MSZ Republiki Białorusi noty protestacyjnej oraz wezwał stronę białoruską do natychmiastowego wyjaśnienia incydentu – podał MSZ.

Mur na granicy z Białorusią i reforma wojskowa. Wojna Białoruś-Polska

Prezydent Andrzej Duda 2 listopada podpisał ustawę, która zakłada budowę specjalnego zabezpieczenia granicy państwowej z Białorusią. Nasza granica z tym krajem jest jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, tam też powstanie nowy mur, który ma zabezpieczyć Europę przed napływem nielegalnych migrantów. Szacunkowy koszt zapory wyniesie 1 mld 615 mln zł.

W związku z tym, co się dzieje na granicy, Sejm zajmie się również ustawą o obronie ojczyzny. Projekt ustawy jest już gotowy, a prace nad nim trwały wiele miesięcy. Główne założenia zostały przedstawione pod koniec października przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Reforma wojskowa zakłada uchylenie obowiązujących od kilkudziesięciu lat 14 ustaw okołowojskowych i zastąpienie ich jedną.

Tusk dostał maila z pogróżkami. Ujawnił, kto za nimi stoi. „Jesteś za to bezpośrednio odpowiedzialny”

wiceburmistrz michałowa sikora trupy w rzece świsłocz

Sprzeczne wieści z granicy z Białorusią. Wiceburmistrz Michałowa o rzece pełnej zwłok. SG dementuje