w

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! KOCHAM TO!KOCHAM TO!

Janina Ochojska zatrzymana przez policję. Co jej teraz grozi? „Jestem porażona”

Europarlamentarzystka i działaczka społeczna, Janina Ochojska, została zatrzymana przez policję. Wraz z nią zatrzymani zostali też europosłowie.

janina ochojska policja
Działaczka społeczna i parlamentarzystka została zatrzymana w rejonie przygranicznym. Fot. Ralf Lotys (Sicherlich) CC BY 4.0

Janina Ochojska, ale też grupa kilku innych europosłów, która podróżowała z parlamentarzystką Koalicji Obywatelskiej samochodem, zostali zatrzymani przez policję. Wszyscy wybrali się na tereny przygraniczne, gdzie nadal obowiązuje stan wyjątkowy.

Janina Ochojska zatrzymana. Policja: „Rutynowa kontrola”

Nie tylko Janina Ochojska, ale też Róża Thun, Łukasz Kohut, Katalina Cseh i Fabienne Keller. Wszyscy zostali zatrzymani przez policję w trakcie podróży samochodem na tereniach przygranicznych. Przy granicy z Białorusią cały czas trwa stan wyjątkowy.

Europarlamentarzystka Koalicji Obywatelskiej zorganizowała krótkie spotkanie z mediami, aby ujawnić, jak przebiegło spotkanie z policją. Z jej ust padły bardzo ostre słowa. Po pierwsze jej zdaniem dalsze trwanie stanu wyjątkowego oraz brak dostępu mediów jak i organizacji pomagających uchodźcom jest wprost niezgodne z Konstytucją.

Jestem porażona okrucieństwem tej władzy. Tak szybko przeprowadzili tę ustawę przez Sejm, tak szybko prezydent ją podpisał. Nikt z nich nie zastanowił się, że ich działania są wymierzone przeciwko każdemu człowiekowi, który jest w tym lesie i potrzebuje pomocy – stwierdziła stanowczo Ochojska.

„Chcemy być świadkami tego, co tutaj się dzieje”

Powinniśmy naciskać na rząd i odpowiednie władze, żeby dopuszczono organizacje humanitarne oraz media do granicy. Nie możemy pozwolić na to, żeby ludzie umierali w lasach, chociaż wiemy, że i tak będą – mówiła Janina Ochojska dziennikarzom. Jej zdaniem wizyta, podczas której ją zatrzymano, niczego nie zmieni. Liczyła jednak na to, że uda jej się zobaczyć, co się na granicy dzieje.

Delegacja zatrzymanych dziś europosłów i działaczy społecznych pojawiła się w rejonie przy granicy z Białorusią dzień po zakończeniu stanu wyjątkowego. Zdaniem Ochojskiej został on jednak niezgodnie z prawem przedłużony.

Żałoba w Sejmie. Zmarła niezwykle zasłużona postać. Są pierwsze kondolencje

ubezpieczenie dziecka compensa

Bezpieczne dziecko to ubezpieczone dziecko