w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

PILNE. Pierwsze zakażenie Omikronem w Polsce. Wiemy, w jakim mieście

Jest pierwszy przypadek nowego wariantu wirusa w Polsce. Osoba, u której potwierdzono jego obecność, czuje się dobrze. Przebywa w izolacji.

nowe obostrzenia od 1 grudnia omicron
Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, na której ogłoszono nowe zmiany w obowiązujących obostrzeniach. Fot. TVN24 (screen)

Sanepid potwierdził 16 grudnia, że wykryto pierwszy przypadek wariantu Omikron koronawirusa w naszym kraju. Doniesienia te potwierdził również wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Polska wkracza więc w nowy etap walki z epidemią.

Mutacja Omikron w Polsce potwierdzona. Sanepid ujawnia

Mutacja Omikron jest już w Polsce. Została oficjalnie stwierdzona w próbce, którą sanepid pobrał od 30-letniej obywatelki Lesotho. Pierwotnie informowano, że chodzi o mężczyznę. Osoba jest odizolowana i ma lekkie objawy. Czuje się dobrze.

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus, podał również informację, że nowy wariant wirusa jest na pewno w 77 krajach świata, co nie oznacza, że nie ma go też w innych. Mowa bowiem o oficjalnie potwierdzonych przypadkach.

„Rozprzestrzenia się w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie”

WHO ostrzega również, że wersja Omikron wirusa wyróżnia się wyjątkową prędkością rozprzestrzeniania się. Takiego tempa zakażania nie widziano w przypadku żadnej z dotychczasowo wykrytych odmian. Ryzyko, że Omikron stanie się dominującym wariantem na całym świecie i wyprze deltę jest niemal stuprocentowe.

Informacja dotycząca wykrycia u nas pierwszego przypadku przez WSSE Katowice przekazał jako pierwszy prof. Krzysztof Pyrć.

Omikron (Omicron). Objawy zakażenia. Co powinno nas niepokoić?

Choć cały świat żyje obecnie w strachu przed nowym wariantem, póki co zidentyfikowane objawy chorobowe należą do bardzo łagodnych. Najczęściej przypominają zwykłe przeziębienie. Nie odnotowano żadnych z typowych objawów zakażenia koronawirusem znanych nam do tej pory, czyli np. utraty węchu i smaku.

Lekarze z RPA ujawnili, że do najczęściej występujących symptomów zaliczyć należy zmęczenie, ból głowy i drapanie w gardle

Źródło: Twitter, MZ

Czego nie mówi nam premier Morawiecki? Ujawniono zaskakujące wieści

dr grzesiowski koronawirus delta mutacje ostrzeżenie

dr Grzesiowski ostrzega przed krwawymi żniwami. „W tych rejonach będzie rzeź!”