w ,

Stan alarmowy w całej Polsce! Właściciele psów i kotów masowo wzywani do…

Wojewoda mazowiecki wydał zalecenie o obowiązkowym szczepieniu kotów przeciwko wściekliźnie. Mieszkańcy miasta dostają alerty. Niektóre dzielnice to obszary podwyższonego ryzyka.

wścieklizna obowiązkowe szczepienia
Fot. Freepik

Obowiązkowe szczepienia zwierząt domowych, przede wszystkim psów i kotów, mogą już za chwilę stać się normą. W całym kraju wprowadzono stan podwyższonego ryzyka. Jedna z najbardziej śmiertelnych chorób dla naszych pupili właśnie zaczęła się mocno rozprzestrzeniać.

Wścieklizna atakuje w całej Polsce. Psy i koty do obowiązkowych szczepień?

Obowiązkowe szczepienia dla zwierząt trwają już nie tylko w stolicy, ale też w innych regionach naszego kraju. Za wszystkim stoi wścieklizna – wyjątkowo niebezpieczna, a nawet śmiertelna choroba.

W Warszawie nie czekano na cud. Poinformowano właśnie o nakazie szczepienia kotów, który wprowadził wojewoda mazowiecki. przeciwko wściekliźnie. W niektórych regionach Polski wścieklizna zaatakowala ze zwielokrotnioną siłą.

Na wspomnianym Mazowszu odnotowano już 110 przypadków wścieklizny. Sytuacja robi się więc niebezpieczna. 18 przypadków mamy też w samej stolicy, czyli w Warszawie.

Wprowadzono również tymczasowy zakaż organizowania wystaw oraz pokazów zwierząt, polowań oraz wszelkich innych imprez, w którym udział biorą koty i psy.

Unikajmy kontaktu z dzikimi zwierzętami. Nawet, jeśli napotkamy ranne zwierzę, nie działajmy na własną rękę – przestrzegł na konferencji wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Szczepienie kota konieczne raz na rok

Mieszkańcy kilku dzielnic miasta otrzymali powiadomienia o treści: „Uwaga! Nowe przypadki wścieklizny. Proszę o utrzymywanie zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciu oraz o szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie„.

Zgodnie z decyzją wojewody, niektóre dzielnice są teraz obszarami o podwyższonym ryzyku i tam należy wyprowadzać psy tylko i wyłącznie na smyczy. Z kolei koty powinny być trzymane w domach.

Przy okazji warto pamiętać, że kota należy szczepić maksymalnie w ciągu miesiąca od momentu, gdy zwierzę ukończy 3. miesiąc życia. Następnie należy szczepienie powtarzać raz na rok.

Obowiązek szczepienia zwierząt domowych przeciwko wściekliźnie jest naszą wspólną odpowiedzialnością. To kluczowe, aby zapobiec potencjalnemu zachorowaniu u człowieka. W obecnej sytuacji niezaszczepione zwierzęta stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. Dlatego apeluję do właścicieli psów oraz kotów, aby nie zwlekali i niezwłocznie je zaszczepili – powiedzial Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

nowe obostrzenia od 24 lutego konferencja ministrza zdrowia lockdown wjazd do polski z niemiec konferencja premiera 24.02

Ostre zapowiedzi Adama Niedzielskiego w Radiu ZET. „Niczego nie można wykluczyć”

Zmarła aktorka z serialu „Na dobre i na złe”. „Świat się zatrzymał dla niej i dla nas”