w , ,

HAHAHA!HAHAHA! WTFWTF

Kolejki na stacjach paliw i brak pieniędzy w bankomatach. Polacy obawiają się najgorszego?

Przez Polskę przetoczyła się jak tsunami fala doniesień, która zaniepokoiła obywateli. Chodzi o brak paliwa na stacjach oraz puste bankomaty. Jak jest w rzeczywistości?

kolejki na stacjach beznynowych brak pieniędzy w bankomatach
Fot. Twitter / @Sawomir20

Od dwóch dni polski internet zalany jest wiadomościami i plotkami o tym, że brakuje paliwa na stacjach benzynowych i pieniędzy w bankomatach. Polacy uwierzyli w te wszystkie doniesienia i natychmiast ruszyli zapełniać bak w aucie oraz wypłacać pieniądze. Czy to uzasadnione?

Brak paliwa, kolejki na stacjach paliw i pieniędzy w bankomatach? To może być dezinformacja

Kraj huczy od plotek na temat braków pieniędzy w bankomatach i problemach na stacjach paliw. Inni donoszą, że stacje benzynowe są oblegane jak nigdy, a paliwo jest limitowane. Część z tych doniesień może jednak nie być prawdą, a jeśli jest, to powodem tej sytuacji nie jest brak paliwa czy pieniędzy, tylko nasze zachowanie.

Pod stacjami paliw w niektórych miastach rzeczywiście wytworzyły się ogromne kolejki, ale nie ma to związku z tym, co dzieje się na Ukrainie. Polacy nieco się wystraszyli, dlatego postanowili działać prewencyjnie. Prezes Orlenu Daniel Obajtek zapewnił, że „dostawy paliw są w pełni zabezpieczone„.

Mimo zapewnień w całej Polsce widać było kolejki spowodowane rzekomą wojną, brakiem paliwa czy ograniczaniem możliwości jego zakupu. Może to być po części efekt manipulacji, z jaką ludzie stykają się w internecie.

Polacy ulegli więc temu, co przeczytali nie tylko na Facebooku czy w innych mediach społecznościowych, ale też na portalach informacyjnych. Ludzie spanikowali i tankowali paliwo nie tylko do auta, ale też do kanistrów. Zdarzało się, że podjeżdżali ze zbiornikami na 700 litrów i to na przyczepach.

Ostatni raz taka panika wybuchła na początku epidemii koronawirusa, gdy nikt nie wiedział, czego się spodziewać. Wówczas w zastraszającym tempie ze sklepów zniknęły podstawowe produkty takie jak mąka, makarony czy cukier, a nawet papier toaletowy.

Brak pieniędzy w bankomatach. W niektórych miastach rzeczywiście były problemy

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych ujawnił swoją analizę, że na Facebooku pojawiło się mnóstwo fake newsów informujących nie tylko o brakach paliw, ale też pieniędzy w bankomatach. Przed urządzeniami miały ustawiać się kolejki, a ludzie wypłacali pieniądze po kilka razy.

Okazało się jednak, że część tych wiadomości rozsyłały w sieci te same profile i ci sami ludzie, którzy nie tak dawno – w czasie szczytu epidemii koronawirusa – publikowali treści zniechęcające do szczepień. Wśród treści zamieszczanych przez te konta w mediach społecznościowych udało się namierzyć również treści wychwalające Putina i uderzające w Ukrainę.

Część stacji paliw rzeczywiście była zmuszona do ograniczania ilości kupowanej beznyny, ale było to spowodowane zachowaniem Polaków i wzmożonym popytem. Szturm na stacje rzeczywiście spowodował, że na niektórych stacjach brakowało paliwa.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę, Polska jest w stałym kontakcie z USA i innymi członkami IEA. Na bieżąco konsultowana jest ocena sytuacji na rynku energii i uzgadniane są środki, które w razie potrzeby będą uruchomione w celu zapewnienia zaopatrzenia rynku w ropę i paliwa – minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

A co z pieniędzmi w bankomatach? Faktycznie widać było, że ludzie próbowali wyciągać większe ilości gotówki w różnych miastach. Jednak Komisja Nadzoru Finansowego uspokaja. – Polski sektor bankowy działa bez zakłóceń i realizuje wszystkie swoje funkcje wobec klientów – czytamy w komunikacie KNF.

W związku z napiętą sytuacją na Ukrainie można spodziewać się wzmożonych działań dezinformacyjnych na terenie Polski, związanych z dostępnością gotówki. Nie daj się nabrać i sam nie podawaj dalej fałszywych informacji – twierdzą władze KNF.

Źródło: Twitter

swift sankcje co to wikipedia

System SWIFT. Co to jest? Czy odcięcie Rosji od SWIFT to najlepsze rozwiązanie, by powstrzymać Putina?

denazyfikacja ukrainy

Denazyfikacja Ukrainy. Putin grozi, że jego wojsko wkrótce ją przeprowadzi. O co chodzi?