Jak poinformował Władimir Putin, prezydent Federacji Rosyjskiej, nie uznaje on obecnego ukraińskiego rządu za demokratyczny. Jednocześnie obiecuje, że długotrwałej militarnej okupacji tego kraju nie będzie. Celem ma być demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy.
Denazyfikacja Ukrainy. Czego chce Władimir Putin?
Denazyfikacja to pojęcie, które powstało w związku z II wojną światową. Termin ten jednak został ponownie użyty przez Władimira Putina w trakcie przemówienia z 24 lutego 2022 roku.
Oznacza szeroki zespół różnego rodzaju przedsięwzięć i środków, jakich dokonuje zwycięska strona konfliktu w celu demilitaryzacji i oczyszczenia życia społeczno-politycznego, gospodarczego i kulturalnego z nazizmu. Wówczas dotyczyło to oczywiście Niemiec.
Po wojnie denazyfikację zastosowano wobec członków partii Adolfa Hitlera, czyli NSDAP, oraz wszelkich innych działających w tym kraju instytucji o poglądach nazistowskich. W ramach denazyfikacji wprowadzono na przykład całkowity zakaz działalności i uprawiania propagandy, a naziści nie mogli pełnić żadnych urzędów.
Demilitaryzacja i denazyfikacja. co to znaczy? Ukraina wojna najnowsze wiadomości
Władimir Putin użył też terminu „demilitaryzacja„. To z kolei pozbawienie zaatkowanego kraju wszelkich zasobów wojskowych i militarnych. Obejmuje likwidację sprzętu, zajęcie terenów wojskowych w celu całkowitego rozbrojenia.
Prezydent Rosji Władimir Putin w ten sposób ma zamiar przed światem usprawiedliwić interwencję zbrojną na Ukrainie. Jego zdaniem na Ukrainie panuje neonazim, który stwarza bezpośrednie zagrożenie dla Rosij i jej mieszkańców.
Prezydent Rosji ogłosił rozpoczęcie „operacji wojskowej„, aby „zdemilitaryzować” i „zdenazyfikować” Ukrainę. Oczywiście tezy o tym, że na Ukrainie rządzą neonaziści, nie ma żadnego związku z prawdą. Ta kłamliwa narracja podtrzymywana jest w oficjalnych przekazach Rosji. – W idealnej sytuacji Ukraina powinna być wyzwolona, oczyszczona z neonazistów, z ludzi krzewiących pronazistowską ideologię – słyszymy w komunikatach Kremla.
Źródło: Wikipedia