w , ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! PŁACZĘPŁACZĘ

System SWIFT. Co to jest? Czy odcięcie Rosji od SWIFT to najlepsze rozwiązanie, by powstrzymać Putina?

Czym jest system SWIFT, o którym w ostatnich dniach tak głośno? Czy Federacja Rosyjska zostaniego odcięta od tego systemu? Wyjaśniamy, o co chodzi.

swift sankcje co to wikipedia
Odcięcie Rosji od systemu SWIFT to na pewno skuteczne rozwiązanie, ale to też miecz obosieczny. Fot. YouTube / RT

Rosja napadła militarnie na sąsiednią Ukrainę, a cały świat zastanawia się, jakie jeszcze sankcje zmuszą Putina do odwrotu. Wśród rozwiązań, które wciąż pozostają na stole, a które na pewno zabolą Federację Rosyjską, jest odcięcie tego kraju od systemu SWIFT.

SWIFT. Co to? System SWIFT i sankcje.

Odcięcie Rosji od międzynarodowego systemu SWIFT to opcja atomowa, która wciąż leży na stole jeśli chodzi o potencjalne sankcje. Czym jest SWIFT i czemu tak o nim ostatnio głośno? Ofensywę Putina na Ukrainie bez wątpienia są w stanie zatrzymać tylko potężne straty gospodarcze.

Jednym z najdalej idących rozwiązań, które mogą uderzyć w Federację Rosyjską i sprawić jej prawidzwe kłopoty, będzie odcięcie tego kraju od systemu SWIFT. System ten dotyczy międzynarodowych finansów. To dzięki niemu możemy przelewać pieniądze między bankami na całym świecie.

Z systemu SWIFT korzystają każdego dnia wszyscy – od konsumentów po wszelkie instytucje finansowe takie jak banki czy światowe gieły. To nieustannie dokonujące się w czasie rzeczywistym transakcje finansowe.

Stowarzyszenie zostało utworzone w Brukseli przez 239 banków z 15 krajów świata, a jego siedziba znajduje się w La Hulpe w Belgii. W 2007 roku SWIFT zrzeszał 8332 instytucje finansowe z 208 krajów i na całym świecie zatrudniał łącznie 1890 pracowników.

Odcięcie Rosji od SWIFT. Co oznacza? Czy to jedyna droga do powstrzymania Putina?

SWIFT umożliwia wykonywanie przelewóww różnych walutach, dlatego potencjalne odcięcie Rosji od tego systemu mogą oznaczać gospodarczą katastrofę i załamanie się handlu tego kraju. Nie ma jednak idealnych rozwiazań, a rykoszetem dostaną też inne kraje biorące udział w wymianie handlowej, w tym Europa.

Obecnie Rosja została pozbawiona dostępu do usług finansowych Unii Europejskiej. USA nałożyły też dotkliwe sankcje na najważniejsze banki Federacji Rosyjskiej. Wstrzymano również prace nad gazociągiem Nord Stream 2 do tego stopnia, że może to być koniec tego projektu.

O odcięcie Rosji od systemu SWIFT apelują wszyscy prócz Włoch, Niemiec i Cypru. Pomysł odcięcia Rosji od systemu nie podoba się również władzom Austrii oraz Węgier. Dla systemu SWIFT nie ma dziś żadnej realnej alternatywy, dlatego ma tak kluczowe znaczenie dla całego świata finansów.

Jakie więc realne straty spowoduje blokada dostępu dla Rosji do systemu SWIFT? Obecnie blisko połowa wartego 550 mld dol. eksportu tego kraju trafia na rynki UE oraz do Wielkiej Brytanii. Odcięcie od SWIFT oznacza między innymi całkowitą blokadą na kupowanie od Rosji surowców (ropa naftowa i gaz).

wojna na ukrainie data putin

Drugi etap inwazji. Dziś w nocy bombardowanie Kijowa. Wywiad USA ujawnia godzinę ataku

kolejki na stacjach beznynowych brak pieniędzy w bankomatach

Kolejki na stacjach paliw i brak pieniędzy w bankomatach. Polacy obawiają się najgorszego?